Foto: Pexels

Bali bojuje proti turistom, ktorí nerešpektujú pravidlá na ostrove.

Na indonézskom Bali začali zahraničným turistom pri príchode rozdávať letáky s inštrukciami o správaní sa počas návštevy ostrova. Úrady k tomuto kroku pristúpili po viacerých incidentoch, keď zahraniční turisti nerešpektovali miestnu kultúru a zvyky. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Letáky dostanú turisti už po prílete na letisko počas pasovej kontroly. Obsahujú 16 pravidiel zameraných na zachovanie balijskej kultúry, životného prostredia a bezpečnosti. V prípade ich porušenia turisti môžu čeliť právnym následkom, uvádza sa na letákoch.

Čo sa v nich píše?

Letáky vyzývajú turistov, aby rešpektovali balijskú kultúru a slušne sa obliekali, mali úctu k chrámom a náboženským symbolom, používali miestne menu a dodržiavali miestne zvyky. Vyzývajú tiež na ochranu životného prostredia napríklad nepoužívaním jednorazových plastov.

Turistov vystríhajú aj pred používaním vulgarizmov, hrubým správaním, nadmerným užívaním drog a alkoholu či agresívnym správaním sa voči miestnym autoritám, obyvateľom a iným turistom. Majú tiež dodržiavať dopravné predpisy a nesmú v krajine nelegálne pracovať alebo podnikať.

Bali, foto: Unsplash

Séria škandálov

K rozdávaniu letákov sa úrady rozhodli pristúpiť po sérií škandálov, ktoré spôsobili zahraniční turisti. Napríklad dvaja ruskí blogeri sa na posvätnom mieste vyzliekli do naha. Balijčania sa tiež sťažujú na porušovanie dopravných predpisov turistami, mnohí tiež bez potrebných pracovných víz pracujú online na diaľku.

Bali je väčšinovo hinduistický ostrov, aj keď väčšinu obyvateľov Indonézie tvoria moslimovia. Ostrov sa stal známym pre svoju bohatú kultúru a prírodné scenérie. Ročne ho navštívia milióny turistov, pandémia koronavírusu však negatívne ovplyvnila aj jeho ekonomiku a turistický sektor.

Najnovšie články