Foto: Galzu, Public domain, via Wikimedia Commons

V Ríme platia viaceré obmedzenia, s ktorými turisti nemusia počítať.

Američan si v skorých ranných hodinách sadol na schodíky ku fontáne a pritom mal jesť zmrzlinu. Na základe toho dostal od policajtov pokutu vo výške 450 eur, keďže tým porušil miestne nariadenie. 

Pokuta za sedenie, jedenie a pitie

55-ročný turista mal okrem zmrzliny v ruke aj pivo a najväčším problémom bolo, že na výzvu policajtov nereagoval a ďalej sedel na schodíkoch fontány Catecumeni, ktorá sa nachádza v obľúbenej turistickej štvrti Monti v Ríme, uvádza portál The Guardian.

Turista mal nešťastie tiež v tom, že krátko predtým bola fontána zapečatená policajnou páskou. Tú ale niekto odstránil.

Foto: Nicholas Gemini, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Všetko sa to mohlo skončiť iba napomenutím, no turista na výzvy mužov zákona nereagoval, a tak mu bola udelená pokuta. Neskôr povedal, že netušil o tom, že porušuje zákaz sedenia, jedenia a pitia na rímskych fontánach. Toto pravidlo bolo zavedené v roku 2017 bývalou starostkou Ríma Virginiou Raggiovou v snahe prinavrátiť mestu dobré správanie ľudí.

Obmedzenia v Ríme pre turistov aj pre obyvateľov

V Ríme platia aj ďalšie pravidlá, na ktoré by si mali návštevníci mesta dávať pozor. Je zakázané napríklad ťahať kufor na kolieskach po historických schodiskách, chodiť na verejnosti s odhalenou hruďou alebo kúpať sa vo fontánach. Rôzne zavedené obmedzenia sa tiež týkali aj miestnych obyvateľov, ktorým sa zakázalo sušiť bielizeň na šnúrach naťahaných medzi susednými budovami, čo je pomerne bežný zvyk obyvateľov Talianska.

Zakázané je tiež sedieť na legendárnych Španielskych schodoch, a to od roku 2018. Schody sú svetovým dedičstvom UNESCO a objavili sa v mnohých kultových filmoch, napríklad Prázdniny v Ríme s Audrey Hepburnovou a Gregorym Peckom. Herečka si vo filme na nich, paradoxne k tejto správe, pochutnávala práve na zmrzline.

Španielske schody ale trpia vyčíňaním turistov. V júni tohto roku americká turistka zhodila po schodoch elektrickú kolobežku a spôsobila poškodenie schodov, ktoré bolo vyčíslené na 25-tisíc eur. V polovici mája sa zase po schodoch zviezol muž zo Saudskej Arábie na luxusnom vozidle značky Maserati.

Najnovšie články