Foto: GoodFreePhotos, SITA

Úrad amerického prezidenta pripravuje kontroverzný zákon.

Aljaška, ktorá je považovaná za najväčšiu divočinu Spojených štátov amerických, môže už v najbližších rokoch dramaticky zmeniť svoju podobu. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž pripravuje zákon, ktorý môže vážne ohroziť rovnováhu tunajších ekosystémov.

Administratíva Donalda Trumpa dokončuje zákon, ktorý poľovníkom povolí loviť v prírodných rezerváciách Aljašky medvede a vlky, a to aj ich mláďatá, dokonca ešte keď žijú len vo svojich brlohoch, informuje britský The Guardian. Zákon má byť dokončený tento týždeň a ruší opatrenia, ktoré prijal úrad Baracka Obamu v snahe ochrániť miestnu divočinu.

Ilustračná fotografia, Archív TASR

Loviť povolia aj v brlohoch

Ako informuje Anchorage Daily News, nový zákon sa nebude dotýkať celého územia Aljašky, v štáte totiž stále platí všeobecný zákaz lovenia medvedích mláďat, ktorý má len prísne výnimky. Zákon Trumpovho úradu však povolí lov v územiach pod federálnou správou, medzi ktoré patrí viacero prírodných rezervácií. Napríklad vo viac ako 7 700 km2 rezervácie Kenai bude po prijatí zákona povolený lov medveďa na návnadu po prvý raz v histórii.

Ilustračná fotografia, Archív TASR

Nový zákon má na Aljaške povoľovať lov čiernych medveďov, dokonca aj samíc a ich mláďat, a to aj priamo v ich brlohoch za pomoci umelého osvetlenia. Povolený bude tiež lov čiernych a hnedých medveďov na návnadu, či lov kojotov a vlkov vrátane ich mláďat a opäť aj priamo v brlohoch. Zákon tiež zlegální lov sobov a to aj počas plavby motorovým člnom. Na lov divokých zvierat sa budú môcť opäť používať aj pasce.

Ilustračná fotografia, Archív TASR

Najväčšia divočina USA

Proti zákonu, ktorý pripravuje úrad amerického prezidenta sa už opakovane ostro vyhradili viaceré ochranárske organizácie a združenia, či správy niektorých rezervácií. Ochranári tvrdia, že nový zákon môže vážne ohroziť rovnováhu v citlivom ekosystéme a prínos predstavuje jedine pre lovcov trofejí. Aljaška je považovaná za najväčšiu divočinu USA, žije tu viac ako 130-tisíc medveďov (čiernych i hnedých) a takmer 1 milión sobov.

1
Uložiť článok
Komentovať