Foto: TASR/AP

Prieskum vykonalo ruské vedecké stredisko VCIOM.

Pred niekoľkými mesiacmi sme písali o tom, ako si Rusi prepisujú svetové dejiny a tvrdia, že Ukrajina nikdy neexistovala a Kolumbus bol z ich štátu. Teraz sa po vykonaní prieskumu o vedeckých omyloch a faktoch ukázalo, že Rusi vo veľkom počte naozaj veria totálnym hoaxom a nezmyslom, ktoré vás doslova zaskočia.

Štátne vedecké stredisko VCIOM len nedávno publikovalo výsledky prieskumu, ktorý vykonávali medzi ruskými obyvateľmi. Pýtali sa na rádioaktivitu, dinosaurov či základné veci ohľadom Slnka a Zeme. Výsledky, prekvapivo, zaskočili zahraničné aj ruské médiá, keďže skončili katastrofálne, píše CNN Prima News.

Veria neuveriteľným bludom

Prieskum ukázal jasnú štatistiku: Každý tretí Rus je presvedčený o tom, že Slnko obieha okolo Zeme. Tento nezmysel sa spája s 35 % Rusov, pričom za ostatných 15 rokov sa percentný podiel ešte zvýšil, čím sa tiež asi netreba chváliť.

Ilustračná foto: Pixabay

Ešte v roku 2007 veril rovnaký percentuálny podiel ruských občanov tomu, že ľudia žili súbežne s dinosaurami. Ako dodáva VCIOM, za posledných 15 rokov však, našťastie, toto percento kleslo približne o polovicu.

Úroveň sa vraj zvyšuje

Rovnako o polovicu sa znížilo aj percento ľudí, ktorým nevadilo po prevarení piť rádioaktívne mlieko. Až 7 % z nich verí, že prevarenie je recept na zničenie radiácie. Poslednou výskumnou otázkou boli geneticky upravené, zväčša dovážané potraviny. Takmer polovica Ruska (44 %) verí, že ich konzumácia vyvoláva rakovinu.

Ilustračná foto: pexels.com

VCIOM ukázal tieto nelichotivé výsledky svetu, no dodali, že gramotnosť a priemerná vzdelanosť ruských občanov, aj keď veľmi pomaly, postupne rastie. Na druhej strane, kto vie, ako by v podobnom teste obstáli Slováci.