Michal Blaško / / Lokál
Skateboardová scéna na Slovensku aj vďaka chalanom z LowCostu a košickej party Tlakers stále žije. Dôkazom toho je aj to, že sa na Slovensko vrátil po 4 rokoch Slovenský Skateboardový pohár, ktorý mal predposlednú zastávku v Liptovskom Mikuláši.

Po vydarenom druhom kole Slovenského Skateboardového Pohára v Šuranoch a po dvojtýždňovej odmlke sa ďalšie kolo konalo v meste pod Tatrami, v Liptovskom Mikuláši. Vďaka Paľovi Saskovi, ktorý založil tradíciu organizovania legendárnych závodov v tomto meste ešte pod záštitou Spectrumu, boli očakávania vysoké a zorganizovanie kola pohára pod názvom Chill skate cup bolo v tomto meste povinnosťou.

Hlavné dve organizátorské autá zo Zvolena vyrážali v sobotu okolo ôsmej ráno, zastavili sme sa ešte v Banskej Bystrici po fotografa pohára Dodiaka a speakera závodu, Feya, ktorý to, ale počas závodu kvôli nadmernému tlaku nezvládol a musel ho nahradiť Ogy. (Za nevhodné výroky sa organizátori ospravedlňujú)

Skatepark v Mikuláši prešiel pár dní pred závodom malou rekonštrukciou, aby bolo všetko v deň závodu pripravené tip-top. Po príchode do skateparku bolo viacero sponzorov a mediálnych partnerov už na mieste. Počasie po celý deň vyšlo na jednotku. Registrácia do závodu prebehla do pol druhej a nasledovala kvalifikácia vo forme jamu. Každý zo 42-och registrovaných jazdcov mal dve minútky v spoločnom jame na to, aby predviedol, čo má natrénované. Došli viaceré známe mená slovenskej scény, či už to bol Janko Mihala, Jiggy Daboczi, Smrťák, Braňo Moravčík, alebo Peťo Molec, ktorý uprednostnil skejtový závod pred metalovým festivalom, za čo mu patrí big up. Už počas kvalifikácie sme mohli vidieť slušnú úroveň trikov a spolu so stálicami scény postupovali ďalej do semifinále aj menej známejšie mená, ako Dano Babka, Dalibor Čečotka alebo Boris Kupec.

foto: Dodiak Lukáč
foto: Dodiak Lukáč

Kvalifikáciu vyhral víťaz posledného kola Braňo Moravčík, čo mu zabezpečilo priamy postup do finále. Zo semifinále postupovala polovička riderov do finále, kde sme mohli vidieť vysokú úroveň trikov. Počas prestávok medzi jednotlivými jamami ste sa mohli osviežiť vychladeným čapovaným pivečkom Excelent od šarmantnej Crispy Hoe. Závod sa tešil slušnej diváckej účasti, navyše prišli pozrieť aj legendy slovenskej boardovej scény ako Dano Kolinovský, Kriaky alebo Peťo Kamenský. O hudbu sa celý deň staral Frenkee. Ako bolo zvykom z prvých dvoch kôl najlepší z finálových bojov postupovali do super finále. V superfinále v LM si to Peťo Molec, Ondro Leskoviansky a víťaz kvalifikácie Braňo Moravčík, rozdali o prize money a vecné ceny, ktoré do závodu venoval hlavný partner tejto zastávky Chill skateboards and store. Po sedemminútovom spoločnom super finále nasledoval DC best trick o tenisky a 50 EUR v hotovosti. Jazdilo sa na troch prekážkach, cez celú pyramídu vrátil Dominik Hreus na počkanie 360 flip, za čo bral vecné ceny od DC. Ďalším adeptom na celkové víťazstvo v best tricku bol Kiko Nguyen za svoj kick flip front boro na najväčšom raily v skateparku. Po uplynutí času, ktorý bol určený na best trick ešte vrátil feeble grind heel flip out na šikmom raily.

Výsledky sú nasledovné. Prvé miesto bral Braňo Moravčík, pred druhým Leskom a tretím Peťom Molecom. Best trick si vyjazdil, tak isto ako aj v Košiciach, Kiko Nguyen.

Po závode prebiehana predpríprava v Poľovníckej vinárni, kde viacerí podľahli legendami oprahnutému destilátu koreňovici, odkiaľ sa všetci presunuli na oficiálnu Jägermeister afterparty do Kolotočova, kde už mal pripravený svoj set DJ Frenkee a zábava mohla pokračovať.

[youtube CSFnhTNr6SQ 720 410]

Predposledný závod Slovenského Skateboardového Pohára prebehol nad očakávanie a chceli by sme sa poďakovať všetkých sponzorom a médiam, ďalej Milošovi Ogurčákovi za speakovanie, Paľovi Saskovi, rozhodcom Ajdžimu, Mirovi Čákymu a Julovi Petríkovi, Robovi Olšiakovi za zvuk, Crispy za pivká, Frenkeemu za hudbu počas celého dňa a všetkým zúčastnením jazdcom a divákom. Finále SSP prebehne 9. a 10. septembra v nanovo zrekonštruovanom skateparku vo Zvolene, kde sa môžete tešiť na viaceré prekvapenia, viac sa dozviete už čoskoro.

TS SSP (Marek Lovás, video: Dodo Filkus, foto: Dodiak Lukáč)


Komentovať (0)