Studio Dror

Anet / / Ekológia
Množstvo európskych metropol bojuje s nedostatkom zelene v ich centrách. Výnimkou nie je ani Istanbul, pre ktorý si architekti vymysleli novinku, park s cestičkami v korunách stromov, hojdačkami a obrovskými trampolínami.

V Istanbule vyrastie vynovený mestský park Parkoman, s netradičnými atrakciami v podobe hojdacích sietí alebo veľkých trampolín. Návštevníci sa budú môcť poprechádzať aj medzi korunami stromov.

Predstav si, že tvoj budúci výlet do lesa by ti umožnil potulovať sa v skrytých uličkách v korunách stromov, hojdať sa na húpacích sieťach alebo skákať na obrovských trampolínach. Znie to celkom dobre však? Ako také ihrisko pre dospelých. Architekti zo Štúdia Dror predstavili nový, smelý a zároveň aj zážitkový mestský park pre turecké mesto „bez ústredného parku“ – Istanbul. Cieľom architektov bolo „navrhnúť príbeh lásky medzi ľuďmi a prírodou“ a vytvoriť pre nich nový park s mnohými cestičkami, hojdačkami, sieťami a trampolínami všade naokolo. Aj toto turecké mesto sa dočká svojho Central parku.

Studio Dror
Studio Dror

Park s niekoľkými zónami

Návrh parku mení už existujúcu zelenú plochu, ktorá sa nachádza necelých 10 kilometrov severne od centra Istanbulu na ihrisko, kde návštevníci môžu prežívať jedinečné zážitky. Okrem čistého prostredia, park umožňuje prebádať aj nečakané zákutia počas jeho návštevy.

Park je rozdelený do 5 hlavných zón, pričom každá z nich má vlastné odlišné kvality. Pasáž The Loop, zahrňuje hojdačky a húpacie siete zavesené nad zemou, zatiaľ čo obrovské okrúhle jamy inšpirované tureckými trhmi s koreninami, dominujú časti zvanej The Pool.

Studio Dror
Studio Dror

Chodník sa vinie lesom a točí sa okolo kmeňov stromov až na miesto, kde sú umiestnené trampolíny, v strede oblasti s názvom The Chords. Bludisko obklopené sochami v časti zvanej The Grove, má za cieľ povzbudiť bádanie, zatiaľ čo do kocky tvarovaná Fontána priezračnosti, ponúkne návštevníkom osvieženie vo vode.

Studio Dror
Studio Dror
Studio Dror

Pozri aj: Monika rieši ekologický spôsob pochovávania mŕtvych. Namiesto klasického pohrebu sa môžete dať pochovať ku koreňom stromov

interez.sk (Aneta Schmögerová), inhabitat.com, studiodror.com

 

0
Komentovať (0)