Foto: Pixabay

Vedci prišli na to, prečo prsia ovísajú.

Ženy často riešia svoju postavy a rôzne nedostatky na nej. Už pri malom náznaku celulitídy skúšajú šialené diéty, nakupujú predražené krémy či kozmetiku a hľadajú všemožné spôsoby, ako sa páčiť svojmu okoliu a sebe samým. Je však istá partia, ktorú nevedia ovplyvniť ani zdravou výživou.Tou partiou sú prsia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnoho žien viní genetické predispozície či biológiu za to, že ich dekolt je ovisnutý, hoci za sebou nemajú ani veľkú zmenu váhy, ani kojenie detí. Je pravda, že ide viac o estetický problém ako o zdravotný, no vedci sa aj tak rozhodli pozrieť sa, čo je za tým a či je možné tomuto procesu zabrániť, prípadne ho aspoň na čas spomaliť.

Už v skoršom veku si dievčatá, ktoré sa vyvinutým poprsím chváliť nemohli, nahovárali, že aspoň im neskôr nebudú ovísať. Menšie prsia však nie sú žiadnou zárukou a aj ony môžu byť časom nižšie. Pevnosť pŕs totiž neurčuje ich veľkosť, ale spojivové tkanivá. Ako uvádza denník SME, v dôsledku únavy a hormonálnych zmien sa tkanivo postupne rozťahuje a prsníky klesajú. Bradavka čoraz viac smeruje nadol, v pokročilých prípadoch ukazuje priamo k zemi.

Tento vývoj ovplyvňujú viaceré faktory – najčastejšie je to fajčenie, počet tehotenstiev, veľkosť prsníkov a ich hmotnosť, genetika a logicky aj gravitácia. Podľa štúdie sa však však nepotvrdilo žiadne spojenie medzi dojčením a ovísajúcimi prsiami.

Za zmienku však stojí to, že tento estetický problém môže nastať po menopauze, keďže dochádza k poklesu estrogénu a tkanivá postupne slabnú. Rovnako tiež ubúda kolagén a pokožka sa stáva menej pružnou. Vo všeobecnosti sa však ovísanie prsníkov začína objavovať medzi 20 a 30 rokom života, najmä kvôli hormonálnym výkyvom počas tehotenstva.

Ak sa im však chcete vyhnúť, odporúčame vám prestať alebo ani nezačať fajčiť, pretože fajčenie znižuje elasticitu pokožky. Ďalším dobrým krokom je posilňovanie, používanie športovej podprsenky, ktorá chráni poprsie pred prudkými pohybmi a zdravé stravovanie, čo znamená prijímajte dostatok tekutín, živín a vitamínov.

Pozri aj: Aké je to byť tehotná? Veselá mamička prostredníctvom vtipných a úprimných fotografií dokumentuje toto krásne obdobie života

sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články