Foto: Unsplash

Prestížny magazín National Geographic predstavil zoznam najlepších destinácií v piatich kategóriách.

Od Spojených štátov cez európske miesta až po Čínu. National Geographic predstavil 25 prestížnych miest v piatich kategóriách, ktoré sa v roku 2023 určite oplatí navštíviť. Experti na dané oblasti dokonca do exkluzívneho zoznamu zaradili aj destinácie, ktoré máme blízko našich hraníc a rozhodne sa ich oplatí navštíviť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

National Geographic je prestížny americký magazín, ktorý funguje už od roku 1888. Za ten čas sa vyprofiloval na špičku v oblasti fotografií prírody a ostatných zaujímavých vecí z našej planéty. Venujú sa aj rôznym rebríčkom, ktoré obehnú svet a inšpirujú množstvo cestovateľov i dobrodruhov.

Manchester, foto: Unsplash

Tentokrát píše CNN Travel o novom zozname miest, ktoré sa podľa National Geographic určite oplatí navštíviť. Kultúra, príroda, dobrodružstvo, komunita a rodina- do týchto piatich kategórii vsadili po päť destinácií, ktoré spĺňajú najvyššie požiadavky a kritériá náročnosti.

„Dúfame, že rok 2023 bude nielen veľkým návratom k cestovaniu, ale aj znovuobjavením zázrakov. Pretože keď vás niečo ohromí, správate sa k tomu s rešpektom. A tohto ducha chceme týmto zoznamom podporiť,“ povedala Amy Alipio, hlavná redaktorka National Geographic Travel.

Kultúre dominujú známe destinácie

Aj keď sa v zozname objavilo niekoľko prekvapení, jeho značnú časť tvoria dobre známe miesta. Čo sa týka kategórie „kultúra“, päť zvolených miest je dostatočne rozmanitých a rozmiestnených po veľkej časti sveta. Okrem cesty Via Appia v Taliansku tam nájdeme aj juhokórejský Pusan, čínske jaskyne Lung-men š’-kchu, Egypt a Charleston z Južnej Karolíny.

Egypt, foto: Unsplash

Egyptu pomohlo do zoznamu aj otvorenie Veľkého egyptského múzea, ktoré je na programe začiatkom roku 2023. Americký Charleston bude zas od januára domovom najväčšieho medzinárodného múzea Afroamerickej kultúry.

Príroda

Práve v sekcii prírody nájdeme medzi ocenenými aj našich takmer menovcov, Slovinsko. Krajina, v ktorej vieme byť už za pár hodín, je podľa šéfredaktorky Amy Alipio dlhoročným lídrom v udržateľnom cestovnom ruchu, spája cyklistické chodníky s návštevami viníc, syrárov a iných výrobcov potravín spôsobom, ktorý mu zaručuje miesto v tejto kategórii.

Slovinsko, foto: Unsplash

Okrem Slovincov sa umiestili aj Škótske výšiny, Botswana, Národný park Big Bend v Texase a tiež portugalské Azory.

Dobrodružstvo

Ak máte dosť prechádzok či histórie, môžete sa v rámci sveta vydať aj na náročnejšie výlety plné turistiky a prírody. V rámci tejto kategórie sa umiestnil dokonca aj náš susedný štát, Rakúsko. To púta, prirodzene, masívnymi Alpami. V rovnakom päťčlennom zozname sú aj Peru, Utah, Nový Zéland a Národný park Revillagigedo v Mexiku.

Komunita

Táto kategória sa zameriava na destinácie, ktoré majú komunitné ochranárske úsilie a cesty za udržateľnosťou . Grécke súostrovie Dodekanéz, Milwaukee vo Wisconsine, kanadská Alberta, Laos a Ghana sú pre rok 2023 najlepšie komunitné miesta, kde sa stretáva snaha o udržateľnosť s bohatými službami.

Alberta, foto: Unsplash

Laos sa objavil v zozname aj vďaka tomu, že tam spustili nový vysokorýchlostný vlak, ktorý robí krajinu dostupnejšou pre návštevníkov a miestnym prináša ekonomické príležitosti.

Rodina

Kolumbia bola v centre pozornosti vďaka filmu od Disney, Encanto, vďaka čomu je vhodnou voľbou pre kategóriu rodina. Ďalšími destináciami pre rodinný život, príležitosti a zážitky sú aj Trinidad & Tobago, San Francisco, Manchester a Švajčiarsko.

Prestížny rebríček z dielne National Geographic je teda zostavený a pre rok 2023 ponúka naozaj širokú škálu rôznych možností od turistiky cez kultúru až po rodinný a komunitný život.

Uložiť článok

Najnovšie články