Pixabay

Matej Mensatoris / / News
Aj vy ste si mysleli, že tehotná žena nedokáže opäť otehotnieť počas prebiehajúceho tehotenstva? Nie je tomu tak.

Ak ste si mysleli, že keď je žena raz tehotná, tak potom počas toho, kým sa jej nenarodí dieťa, nemôže otehotnieť, týmto článkom vás vyvedieme z omylu. Všetci sme si mysleli, že takéto niečo nie je možné, no ako sa ukazuje, príroda a jej cykly nás nikdy neprestanú prekvapovať. Aj keď to znie ako pritiahnuté za vlasy, tehotenstvo počas tehotenstva nie je to vôbec nereálne. 

Tento jav, teda keď žena opäť otehotnie počas prebiehajúceho tehotenstva, sa nazýva superfetácia.  Znamená to, že v žene sa naraz vyvíjajú dva plody, ktoré sú v rôznych štádiách vývinu. Musíme hneď ale na úvod napísať, že superfetácia je u ľudí veľmi vzácna, no nie je nemožná.

V skutočnosti, zdokumentovaných prípadov superfetácie u ľudí je podľa Európskeho magazínu gynekológie a pôrodníctva z roku 2008 iba 10. Pravdou ale je, že ich mohlo byť viac, no zdokumnetovaných záznamov je skutočne len veľmi málo.

Od roku 2008 sa však vo svete objavili ďalšie prípady. V roku 2009 americký pár z Arkansasu zistil, že dva a pol týždňa po počatí prvého dieťaťa, sa im podarilo počať aj druhé dieťa. Obe deti sa narodili cisárskym rezom a sú v poriadku. Aj v roku 2015, tentoraz v Austrálii nastal takýto jav, tu ale deti delilo od seba iba 10 dní.

Ako je to vôbec možné? V skutočnosti je superfetácia u cicavcov veľmi bežný jav a je často pozorovaný napríklad u hlodavcov ale aj králikov, koní či oviec. Je to spôsobené tým, že niektoré samice majú dve maternice. Z evolučného hľadiska je takýto stav výhodou, a preto je u niektorých cicavcov pomerne bežný.

Pixabay

To ale nie je prípad ľudí, kde je superfetácia extrémne vzácna. Je to aj preto, že keď žena otehotnie, jej telo aktívne blokuje, aby vzniklo nové tehotenstvo.

„Zvyčajne, keď žena otehotnie, tak uvoľňovanie vajíčok prestane. Navyše hormonálne a fyzické zmeny v organizme ženy zabraňujú ďalšiemu počatiu,“ vysvetľuje C. Clairborne Ray.

Ale niekedy sa dá aj „príroda“ oklamať a ani zmeny v organizme nezabránia ďalšiemu počatiu.

„K tomu aby superfetácia nastala u ľudí, musia sa spojiť tri zdanlivo nemožné scenáre,“  vysvetľuje Khalil A. Cassimally a pokračuje:  „Ovulácia musí prebiehať počas tehotenstva, spermie muža musia prejsť cez blokovaný krčok maternice až do vajcovodu a nakoniec sa zárodok musí úspešne implantovať do nič netušiacej maternice“.

Narozdiel od dvojčiat, kde sa oplodnené vajíčko rozdelí na dve, pri superfetácii sa v žene rozvíja ďalší plod, ktorý je mladší od toho predchádzajúceho.

Keďže je superfetácia tak vzácna, existuje len veľmi málo vedeckých štúdií, ktoré by tento podivný a zvláštny jav u ľudí popisovali. No jedno je isté. Ak ste si doteraz mysleli, že tehotná žena nedokáže znova otehotnieť počas prebiehajúceho tehotenstva, teraz už viete, že je to možné. Na druhej strane, pravdepodobnosť, že sa tak stane je skutočne veľmi, ale veľmi malá.

Pozri aj: Táto desivá animácia vám ukáže, ako sa pohybujú ženské orgány počas tehotenstva

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com


Komentovať (0)