curiosityaroused.com

Matej Mensatoris / / Veda
Cítite sa ospalo? Nie je žiadne tajomstvo, že kvalitný spánok je kľúčom k tomu, aby sme nasledujúci deň mali dostatok energie. Určite to sami poznáte....

Cítite sa ospalo? Nie je žiadne tajomstvo, že kvalitný spánok je kľúčom k tomu, aby sme nasledujúci deň mali dostatok energie. Určite to sami poznáte. Ak sa dobre v noci nevyspíte, na druhý deň ste ospalí, nič sa vám nechce a vaša produktivita ide prudko dolu. Výskumy Amerického zdravotníckeho inštitútu uvádzajú, že až 20 % obyvateľov má problémy so spánkom, čo sa zákonite odráža aj v ostatných sférach života.

Podľa vedcov a názorov odborníkov by sme mali spať denne približne 7 až 8 hodín. Náš mozog, ako aj celé telo, potrebujú jednoducho „vypnúť“ a oddýchnuť si inak, začnú sa objavovať vedľajšie efekty nedostatku spánku. Tento spánkový deficit sa zásadne prejavuje v činnostiach nášho mozgu.  Čo sa vlastne deje, keď mozgu nedoprajeme dostatok spánku?

Strata dlhodobých spomienok

Hippokampus je časť mozgu v tvare mesiaca pri spánkovom laloku. Je zodpovedný za prenos spomienok z krátkodobej pamäte do dlhodobej. Vedci veria, že tento prenos sa odohráva práve keď spíme.

strata-pamati1
favim.com

Platí jednoduchá rovnica – menej spánku, menej dlhodobých spomienok.

Hnev

Nedostatok spánku spôsobuje, že ľudia myslia negatívne a zameriavajú svoju pozornosť na negatívne stránky života. Dokážu sa rýchlo nahnevať, dokonca viac vyhľadávajú zápasy. Táto emočná nestabilita je spôsobená oslabenou komunikáciu medzi oblasťami mozgu zodpovednými za rozhodovanie a regulovanie pocitov.

all4desktop.com
all4desktop.com

Kto málo spí, bude nahnevaný a agresívny.

„Dlhé vedenie“

Nedostatok spánku ovplyvňuje schopnosť porozumieť súvislostiam, no aj učiť sa. Vedci zistili, že časť mozgu, zodpovedná za učenie, vykazovala výrazne nižšiu reakciu pri nevyspatých ľuďoch. Takíto ľudia majú tiež problémy v rámci rozhovoru skákať z témy na tému, lebo sa v nich nevedia ihneď zorientovať.

pbs.twimg.com
pbs.twimg.com

Kto málo spí, tomu to tak rýchlo nezapaľuje.

Halucinácie

Dobre oddýchnutý mozog bez problémov filtruje a spracúva podnety z okolia ako napríklad zvuk, obraz, vôňu a ďalšie iné. U ľudí, ktorí nespali niekoľko dní, vedci pozorovali, že mozog má problémy správne spracovať tieto podnety. Ich mozog vykazoval protichodné informácie a nastával chaos, ktorý môže vyvrcholiť až halucináciami.

36.media.tumblr.com
36.media.tumblr.com

Kto nespí, vidí sny aj počas dňa.

Hlava v oblakoch

Každému sa občas stane, že sa na chvíľu zamyslí a stratí pozornosť. Je to úplne bežné. No pri nedostatku spánku pozornosť ide výrazne dolu. Mozog sa po prebdenej noci správa tak, ako keď ho niečo veľmi nudí. Aktivita rapídne klesá, človek je ospalý a oveľa pomalšie reaguje na všetky podnety.

s3cf.recapguide.com
s3cf.recapguide.com

Jednoducho povedané – málo spánku urobí z človeka Phoebe zo seriálu Priatelia.

Falošné spomienky

Štúdie ukazujú, že po prebdenej noci si ľudia môžu zapamätať nesprávne informácie. Mozog nedokáže vytvoriť správne prepojenie informácii a môže dôjsť k zmätku.

delhidailynews.com
delhidailynews.com

Kto nespí, zapamätá si udalosti trochu inak,  ako sa reálne udiali.

0
Komentovať (0)