Foto: Reprofoto TV Noviny

Úrad pre správu zastisteného majetku spravuje desiatky domov, bytov, áut, šperkov, účtov aj chát.

Úrad pre správu zaisteného majetku vznikol len pred rokom, no za ostatný čas už eviduje množstvo zhabaných nehnuteľností, cenností aj motorových vozidiel. Okrem bežných artiklov sa v jednom zo skladov nachádza aj luxusné Ferrari. Čo všetko má ešte tento úrad v správe?

Ak vás niekedy zaujímalo, kde a ako končí honosný majetok potenciálnych zločincov, tak je to Úrad pre správu zaisteného majetku. Aj keď bol zriadený len pred rokom, k dnešnému dňu ich záznamy evidujú ozaj značne drahé predmety, nehnuteľnosti aj autá.

Čo sa skrýva v jednom zo skladov?

Do jedného zo skladov zabaveného majetku, predovšetkým áut, sa dostala kamera televízie Markíza, ktorá v reportáži nemohla kvôli bezpečnosti poskytnúť informácie o lokalite skladu ani o jeho exteriéri, opisuje portál TV Noviny. Čo však ukázali, je zbierka áut, ktoré v minulosti patrili slovenským zločincom.

V sklade sú autá rôznych kategórií. Začínajúc od značiek ako Škoda, Toyota či Volkswagen, cez Audi, BMW až po luxusné Ferrari, ktorého hodnota na trhu je viac ako 144-tisíc eur.

Ilustračná foto: Mr.choppers, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons (v správe je aj luxusné SUV BMW X7)

Úrad má dokopy v držaní približne 90 áut, o ktoré sa musí starať, aby nestrácali na hodnote. K tejto správe patrí aj občasné naštartovanie, servis batérie a ostatných kvapalín vo vozidle.

Foto: Reprofoto TV Noviny

Paradoxne, pri strate hodnoty auta má zodpovedná inštitúcia právo auto predať. Ak bude jeho niekdajší majiteľ oslobodený a nariadia vrátanie majetku, dostane ho vo forme peňazí.

Okrem áut aj domy a byty

Autá nie sú zďaleka všetkým, čím príslušný úrad na správu zaisteného majetku disponuje. Medzi artiklami, ktoré spravujú medzi rozhodovaním o vine, respektíve nevine, sú aj desiatky domov a bytov.

Ako dodáva portál TV Noviny, aktuálne má inštitúcia za rok svojej činnosti v správe 36 domov, 40 bytov, 3 reštaurácie a niekoľko chát. Podľa predsedu úradu Jána Kmeťa nejde o žiadne obrovské vily, ale o klasické rodinné domy.

Foto: Unsplash

Úrad ďalej spravuje aj účty, dlhopisy a sú pripravení zhabať aj netradičné domáce zvieratá ako krokodílov či hadov, ktoré by boli umiestnené do zoologických záhrad.

Ak je potreba, musia aj kosiť

Čo sa týka držaných domov a pozemkov, pokiaľ ich neobývajú príbuzní zadržaných osôb, starostlivosť o nehnuteľnosť preberá úrad. Súčasťou správy takýchto artiklov je napríklad aj kosenie trávy, dodal Kmeť.

Ak v tomto prípade súd nariadi prepadnutie majetku v prospech štátu, úrad odovzdá majetok príslušnému okresnému úradu, pričom ten ho následne speňaží v aukcii.