Mnohé krajiny v súčasnosti sprísňujú opatrenia týkajúce sa koronavírusu. Neodporúča sa cestovanie mimo okresov, nehovoriac o cestovaní do zahraničia. Predsa však na svete existuje miesto, ktoré je aj v súčasnej situácii preplnené turistami.
Súostrovie nečakane zaplavili davy turistov
Pandémia koronavírusu uštedrila turizmu poriadnu ranu pod pás. Hotely, reštaurácie či letecké spoločnosti robia všetko, čo môžu, aby v neľahkej situácii prežili. Predsa však na svete existuje miesto, ktoré má v súčasnosti opačný problém, a to nával turistov. Je ním súostrovie Chatham Islands v Tichom oceáne nachádzajúce sa na Novom Zélande, informuje portál CNN.
View this post on Instagram
Nový Zéland patrí medzi krajiny, ktorým sa s koronavírusom darí bojovať najúspešnejšie. Napriek tomu sú však úrady opatrné a neustále domácich obyvateľov varujú, aby sa cestovaniu vyhli, ak je to možné, informuje portál Safe Travel. Súostrovie Chatham Islands je od južnej časti ostrova vzdialené vyše 800 kilometrov, technicky je však stále súčasťou Nového Zélandu, stalo sa preto najvyhľadávanejšou destináciou tohto roka.
Kempovanie tu nie je povolené
Súostrovie pozostáva z dvoch hlavných ostrovov, a to Chatham Island a Pitt Island, pričom ročne ich navštívi približne 2 000 turistov. Trvalých obyvateľov tu žije približne len 700, väčšina z nich obýva ostrov Chatham Island. Tento rok je však pre súostrovie výnimočný. Pomenej turistov sem bežne chodieva najmä kvôli tomu, že súostrovie je od Nového Zélandu vzdialené a dopraviť sa sem stojí nemálo peňazí. Keďže však spadá pod správu Nového Zélandu, po návšteve Chatham Islandu nie je potrebná karanténa či testovanie na koronavírus.
Nie každému turistovi sa tu však ujde miesto, väčšina budov je tu totiž v súkromnom vlastníctve, málokto tu má otvorený hotel alebo ponúka ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Pohodlne sa tu môže vyspať približne len 150 turistov naraz. Navyše, kempovanie na súostroví nie je povolené.
Ako sme spomínali, ani preprava na súostrovie nie je lacná a navyše, z pevniny a späť premáva len niekoľko letov za týždeň, ktoré zabezpečuje drobná letecká spoločnosť Air Chathams. Keďže na súostrovie je potrebné letecky či loďou dovážať aj palivo či potraviny, lacné nie sú ani tie.
Za bežných okolností trvá turistická sezóna na tomto mieste od novembra do marca, v súčasnosti je však všetko plne obsadené až do júna 2021.
A čo môžete na súostroví vidieť? Väčšina turistov sem prichádza kvôli pokoju a nádhernej prírode, na svoje si však prídu aj milovníci vzácneho vtáctva a žije tu dokonca aj kolónia tuleňov. Práve preto sú turisti vždy pred cestou upozornení, aby zvieratá nerušili a pokojnú atmosféru si užívali bez toho, aby pri tom narúšali miestny ekosystém.
Za predavačom pri samoobslužnej pokladnici prišiel muž a začal kričať: Chcel zariadiť, aby ho vyhodili
Jedna z najkrvavejších bitiek vojny: Američania dobyli ostrov Iwó-džima za cenu veľkých strát, hrdinom bol Slovák
Bola som na Hyroxe: Za 88 minút som zaplatila stovky eur. Je to jeden z najlepších zážitkov môjho života
Patrik a Gabriela predali byt na Slovensku a kúpili dom na Madeire: Je tu krásne, v nájme nám ale lezú šváby
Budete mať s nimi dokonalého Valentína: 10 skvelých romantických filmov, ktoré si užijú ženy aj muži
Brutálna mučiaca technika, ktorá fyzicky neublížila: Nahej obeti v plienke odopierali spánok aj 180 hodín












Nahlásiť chybu v článku