Foto: TASR/AP

Výbuch spôsobil vlnu cunami, pred ktorým krátko po výbuchu vydali miestne úrady výstrahu.

Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, vzdialenej 17-tisíc kilometrov, dorazila v sobotu (15. 1.) večer aj nad Slovensko.

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že v nedeľu nadránom zaevidoval aj príchod druhej vlny.

Vlnu bolo cítiť v sobotu okolo siedmej večer

Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny „rozkmitala“ na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu.

TASR/AP

Prvej tlakovej vlne tak trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko. „O necelých sedem hodín neskôr (v nedeľu ráno o 2.00 h SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe,“ dodal ústav.

Skonštatoval tiež, že prvá vlna sa prejavila pomerne rýchlym nárastom tlaku vzduchu a následným poklesom. „Druhá vlna sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu,“ dodali meteorológovia.

Ako dodáva portál iMeteo, sopka spôsobila aj vlnu cunami – úrady v Oceánii, Austrálii, Japonsku, USA i Južnej Amerike pred cunami hneď po výbuchu varovali.

Najväčšie škody spôsobila až dvojmetrová vlna cunami v oceánskom štáte Tonga, dodáva portál. Okrem toho zaznamenalo menšie cunami aj Japonsko a USA, chvalabohu bez väčších škôd.

0
Uložiť článok
Komentovať