foto: pixabay

Niki Hochholczerova / / News
"V Indii je momentálne nezvestných takmer 200 000 detí, a okolo 90 000 je ubytovaných v rôznych inštitúciách. Je takmer nemožné, aby niekto manuálne porovnával ich fotografie," tvrdí indický aktivista za detské práva Bhuwan Ribhu.

V krajine, kde dnes žije 1,3 miliardy ľudí, je hľadanie stratených detí mimoriadne náročnou úlohou. Podľa indických úradov sa iba za posledných 5 rokov stratilo dokopy 240 000 detí. Samozrejme, ich reálny počet je pravdepodobne oveľa vyšší, niektoré zdroje sa pohybujú až pri počte každoročne 500 000 detí.

Indické ministerstvo sa preto rozhodlo zaviesť celonárodnú online databázu s názvom TrackChild . Ide o zoznam fotografií a údajov stratených a nájdených detí, ktorý má medzi iným aj uľahčiť výmenu informácií medzi agentúrami a občanmi.

Aj keď už samotné vytvorenie databázy sa ukázalo ako užitočné, porovnať tak veľké množstvo fotografií bolo pre úradníkov náročnou úlohou. Preto organizácia pre detské práva Bachpan Bachao Andolan (BBA) vyvinula softvér, ktorý proces porovnávania detských tvárí zautomatizoval a výrazne zjednodušil. Indický portál NDTV uvádza, že vďaka nemu bolo nájdených už okolo 3000 nezvestných detí, a to iba štyri dni po tom, čo ho polícia začala využívať.
Inde India children enfant
Detaily toho, ako algoritmus na rozoznávanie tvárí funguje, nie sú zverejnené, no súčasné algoritmy podobného druhu využívajú jeden z dvoch základných prístupov – geometrický a fotometrický. Keďže fotometrický algoritmus funguje na základe rozkladu obrazov a ich následným porovnávaním, k čomu potrebuje veľké množstvo porovnateľných fotografií, je pravdepodobnejšie, že indický systém rozpoznávania tvárí využíva geometrický algoritmus. Ten analyzuje a porovnáva tváre tak, že podrobne skúma vzdialenosti medzi jednotlivými časťami tváre.

A aj keď sa tento systém zatiaľ stretáva s ťažkosťami zo strany úradov, podľa odborníkov sa s jeho pomocou dosiahne zlepšenie v nachádzaní nezvestných detí aj vtedy, ak ho bude využívať čo i len jedno policajné oddelenie. Zároveň dúfajú, že sa algoritmus stane trvalou súčasťou databázy TrackChild.

Pozri aj: Prelomový objav vo vede a nová kapitola dejín. Vedci v ľudskom tele objavili celkom novú štruktúru DNA

iflscience.com
0
Komentovať (0)