Foto: SITA

Minister, ktorý rozhodol o zlikvidovaní miliónov zvierat, rezignoval zo svojej funkcie.

Pred niekoľkými týždňami sa z Dánska rozšírili znepokojivé správy ohľadom zmutovaného koronavírusu na norkových farmách. Keďže táto krajina patrila medzi najväčších dodávateľov týchto zvieracích kožušín, muselo sa rýchlo konať, aby sa nákaza ďalej nerozširovala. Keby sa tak stalo, pripravované vakcíny proti koronavírusu by mohli byť neúčinné. Správne hovoríme v minulom čase, pretože v súčasnosti sú milióny norkov mŕtvych. Šokujúce správy však prichádzajú z Dánska aj naďalej. 

Zmutovaný vírus z norkových fariem sa okrem Dánska objavil už aj v ďalších siedmych krajinách, medzi ktorými nechýba Holandsko, Španielsko či Taliansko. V Dánsku bola však situácia najkritickejšia, pretože sa tu chovalo odhadom až 17 miliónov týchto zvierat a nákaza sa preniesla zo zvierat aj späť na ľudí. Miestna vláda sa teda rozhodla radikálne zakročiť a všetky norky utratiť.

Foto: SITA

Mŕtve zvieratá vystupujú späť na povrch

Iba pred niekoľkými dňami sme mohli sledovať reportáže o ich zabíjaní. Čo sa však s týmito mŕtvymi telami napokon stalo? Nejde ani zďaleka o malé množstvo zvierat, a preto je táto otázka naozaj na mieste. Ako informovala TASR, Dánsko sa tisíce z nich rozhodlo “pochovať” na vojenskom výcvikovom poli neďaleko západného mesta Holstebro.

Práve tu sa odohral ďalší nepríjemný úkaz. Obrovské kopy mŕtvych norkov začali vystupovať na povrch zeme. V tomto prípade naozaj nejde o scenár katastrofického hororu, pri ktorom zvieratá vstávajú z hrobov, ale o naozaj smutnú realitu. Dôvodom bolo uvoľňovanie plynov počas ich rozkladu.

Ďalšie nejasnosti sú aj pri tom, či boli zakryté dostatočným množstvom zeminy. Podľa TASR sa verzia ministerstva zdravotníctva a štátnej mediálnej spoločnosti DR líšia až o 50 centimetrov pôdy. Či teda boli pochované v skutočnosti pod 150-centimetrovú vrstvu, je otázne.

Ako uviedol pre The Guardian hovorca štátnej polície Thomas Kristensen, nemusí byť problém iba v množstve pôdy, ale aj v jej kvalite. “Problém je v tom, že piesčitá pôda v tomto regióne je príliš ľahká,” povedal.

Foto: SITA

Hrozí environmentálna katastrofa?

Okrem toho sa neďaleko nachádza aj jazero, ktoré by rozkladové plyny fosfor a dusík mohli znečistiť. Ministerstvo však prisľúbilo, že bude norkové pohrebisko 24 hodín denne monitorovať a dávať pozor, aby k ďalšej katastrofe nedošlo. Susan Münster z dánskej organizácie Danske Vandværker uviedla, že ju táto situácia znepokojuje. V tlačovej správe organizácia upozorňuje aj na možnosť toho, či sa pohreb norkov vymkol spod kontroly orgánov.

O utratení miliónov zvierat rozhodol dánsky minister pre potraviny a rybolov Mogens Jensen. Keďže napokon kabinet pripustil, že toto nariadenie nemalo právny základ, rozhodol sa sám a dobrovoľne vzdať a zo svojej funkcie odstúpiť. Podľa The Guardian bolo doteraz utratených už 10 miliónov týchto zvierat.

Norkové farmy sú miestom, na ktorom sa kvôli zlým podmienkam pre život zvierat môžu rýchlo šíriť vírusy a mutovať. Ako? Veľmi jednoducho môže človek preniesť koronavírus na zvieratá, kde zmutuje a následne sa prenesie znova na človeka, kde sa môže šíriť ďalej. Jednu takúto kožušinovú farmu máme aj na Slovensku v obci Príbovce pri Martine a slovenskí ochranári tiež apelovali na to, aby bola zatvorená. Ministerstvo prisľúbilo, že ju bude pozorne sledovať a akékoľvek podozrivé prípady riešiť.

TASR, theguardian.com, danskevv.dk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )