Foto: wikimedia.org//pixabay

Aj neškodné veci sa poľahky môžu stať jedom.

Dávka robí jed. Túto múdru vetu už dávno vyslovil Paracelsus, ktorý tvrdil, že všetko záleží od dávky. A mal svätú pravdu. Zabiť nás môže skutočne hocičo. Voda, soľ, čokoláda či ďalšie desiatky bežných vecí, ktoré sú každému úplne dostupné. Aké teda dávky bežných, ale aj menej bežných vecí, sú pre ľudí smrteľné? 

Heroín

Každý vie, že drogy sú zlé a nebezpečné. Aj keď niektoré drogy, napríklad marihuana, má svoju smrteľnú dávku nastavenú tak vysoko, že je nedosiahnuteľná, rozhodne to neplatí o každej droge. Jednou z nich je napríklad heroín. Už 75 mg tejto drogy môže byť smrteľnou dávkou.

Kokaín

Aj keď tu je uvádzaná smrteľná dávka približne 1,2 gramu, boli zaznamenané prípady úmrtia aj pri množstve 35 mg.

Alkohol

Táto droga je narozdiel od predchádzajúcich oveľa dostupnejšou. Smrteľná dávka alkoholu môže byť vlastne dosť malá. Už 4 promile alkoholu v krvi môžu spôsobiť smrť. Ak toto číslo navýšime o jedno promile, dostávame sa až  50 percentnej úmrtnosti.

Kofeín

Kofeín je prítomný v každom energetickom drinku, či v poobedňajšej kávičke. Aj ten ale vie zabíjať. Pravdou ale je, že kávy, či energetických nápojov by sme museli vypiť naraz približne 150. Kofeín teda zabijakom nazvať nemôžeme.

Voda

Áno, to, čo je pre náš život nevyhnutné nás môže zabiť. Naše obličky zvládnu za hodinu vyrovnať sa s litrom vody, no ak by sme túto dávku zvýšili napríklad sedemnásobne, mohlo by sa nám to poriadne vypomstiť.

Čo ale taký banán, soľ, čokoláda alebo úplne najsmrteľnejšia látka, ktorú milujú (takmer) všetky celebrity? Pozri si video od JurajaVie a maj v tom jasno.

Pozri aj: Ako fungujú YouTube Trendy? JurajVie ti to v najnovšom videu vysvetlí

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )