foto: MoviestillsDB

Sci-fi je fantastický žáner, ktorý sa dodnes teší veľkej obľube.

Zoznam týchto filmov by sme však mohli nazvať aj neaktuálne sci-fi. Tieto tituly už totiž v podstate prišli o svoju záručnú dobu. V časoch ich vzniku síce boli zasadené do budúcnosti, no v súčasnosti je táto fiktívna budúcnosť už v skutočnosti minulosťou. Trafili sa tieto filmy do čierneho alebo to s fantáziou prehnali?

Prekvapivo, niektoré z týchto titulov trafili budúcnosť veľmi presne. Iné sa však so svojimi predikciami však skutočne ponáhľali. Veď posúďte sami.

Ja, legenda / I am Legend

ČSFD: 78 %
IMDB: 7,2/10

Ja, legenda je titul, ktorý vznikol v roku 2007 na základe knižnej predlohy z roku 1954. Knižný dej je zasadený do 70. rokov minulého storočia, zatiaľ čo filmový dej sleduje rok 2012. Ten opisuje fiktívnu katastrofu, vďaka ktorej sa väčšina svetovej populácie premenila na monštrá, ktoré neznesú denné svetlo. Hit v hlavnej úlohe s Willom Smithom utŕžil slušný úspech, no napriek tomu sa nedočkal sľubovaného pokračovania. Podarilo sa mu však správne predpovedať vznik filmu Batman V Superman.

Návrat do budoucnosti II / Back to the Future Part II

ČSFD: 86 %
IMDB: 7,8/10

Návrat do budúcnosti je ikonický film z 80. rokov, ktorý už dnes pozná takmer každý. Marty McFly je kultová postava, ktorá si v popkultúre vyslúžila čestné miesto. V druhom dieli tohto filmu Marty cestuje do roku 2015, kde zisťuje, že jeho matka je vydatá za Biffa, ktorý je bohatým majiteľom kasína. Marty tak musí cestovať do budúcnosti a zabezpečiť, aby Biff nikdy nezbohatol. Aj napriek tomu, že pár drobných detailov film z budúcnosti trafil, pravda je taká, že instantnej pizze ani lietajúcich áut sme ešte stále nedočkali.

Truman Show

ČSFD: 87 %
IMDB: 8,1/10

Pomerne desivým, no napriek tomu komickým filmom, je Truman Show, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Jim Carrey. Ten hrá muža, ktorý netuší, že mesto, v ktorom žije, nie je skutočné a celý jeho život len reality šou. Televízna zábava sa nikdy našťastie nedostala do tohto extrému, no film správne predpovedal vznik reality šou, ako napríklad Big Brother, kde súťažiaci prichádzajú o všetko súkromie.

Priepasť / The Abyss

ČSFD: 82 %
IMDB: 7,6/10

Strhujúci thriller a jeden z prvých projektov Jamesa Camerona vznikol v roku 1989. Jeho dej je zasadený do roku 1994, no tento fakt jeho dej veľmi neovplyvňuje. Film, v hlavnej úlohe s Edom Harrisom, nenechá diváka v pokoji ani na moment a to aj napriek skutočne prehnanej stopáži.

2001: Vesmírna odysea / 2001: A Space Odyssey

ČSFD: 79 %
IMDB: 8,3/10

Zrejme je každému jasné, v ktorom roku sa odohráva film 2001: Vesmírna odysea. Toto veľdielo Stanleyho Kubricka je tak nadčasové, že aj v dnešnej dobe dokáže očariť diváka, ktorý ho nikdy predtým nevidel. Filmu sa podarilo správne predvídať digitálne noviny, ktoré dnes poznáme v podobe čítania správ cez tablet či smartfón. Film tiež správne odhadol budúcnosť vo veci vzniku umelej inteligencie, no nič z toho v roku 2001 ešte stále nebolo aktuálne.

Útek z New Yorku / Escape from New York

ČSFD: 68 %
IMDB: 7,2/10

Útek z New Yorku je unikátne dielo, ktoré veľmi pohlcujúcim spôsobom vykresľuje post apokalyptický New York. Táto metropola sa vo fiktívnom svete filmu premenila na obrovské väzenie. Úlohou hlavného hrdinu, ktorého stvárnila ikona 90. rokov, Kurt Russell, je utiecť z tohto hrozivého miesta. Pomerne jednoduchý dej kompenzuje mnoho fantastických aspektov tohto filmu, ktorému sa však nárast kriminality o 400% našťastie nepodarilo predpovedať správne. Tiež nie sú známe plány o tom, že by sa New York mal v blízkej dobe premeniť na obrovské väzenie.

Blade Runner

ČSFD: 77 %
IMDB: 8,2/10

Filozofické, poetické, tiahle, no stále strhujúce dielo režiséra Ridleyho Scotta, s oslnivými vizuálmi vzniklo v roku 1982. Jeho dej sa odohráva v roku 2019, no ako ste si mohli všimnúť, nie sme obklopení syntetickými ľuďmi ani lietajúcimi autami. Film vznikol na motívy knihy Philipa K. Dicka a hlavnú úlohu v ňom si zahral Harrison Ford. Ten sa samozrejme objavil aj v očakávanom pokračovaní z predminulého roka, Blade Runner 2049.

Klik / Click

ČSFD: 68 %
IMDB:  6,4/10

Film Klik má od reality veľmi ďaleko už len samotnou premisou. Jeho dej sa začína v roku 2006. Hlavnú postavu si tu zahral Adam Sandler, ktorému sa v rukách ocitá ovládač schopný pretáčať čas. Ten však ešte netuší, aký silný a nevyspytateľný nástroj má v ruke. Zisťujeme však, že podľa tvorcov by bol Michael Jackson v súčasnosti stále nažive a Britney Spears by bola stále vydatá za Kevina Federlina.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )