Julianne Moore vo filme Game Change, zdroj: HBO

Ak vás zaujíma pozadie politického sveta, tieto filmy by ste si nemali nechať ujsť.

Voľby prezidenta a vrchných hláv štátu spolu s kandidátmi prežívajú aj jednotliví občania. Môžu totiž nastoliť v krajine zmenu a priniesť svetlejšie výhľady do budúcna. Preto často rozpútajú boj, ktorého cieľom je získanie hlasov za použitia najrôznejších spôsobov. 

Za prezidentskou či inou politickou kampaňou sa častokrát skrýva oveľa viac, ako môžeme vidieť. Táto téma neobišla ani kinematografiu a vzniklo množstvo skvelých filmov, ktoré zachytávajú priebeh volieb alebo ukazujú, čo všetko sú ľudia ochotní urobiť pre moc a peniaze. Pozrime sa na 10 filmov, ktoré nám približujú svet politiky.

Vrtieť psom (Wag the Dog, 1997)

ČSFD: 75%

IMDb: 7,1/ 10

Snímka zachytáva súboj dvoch kandidátov na prezidenta 14 dní pred voľbami. Súčasný prezident má na prvý pohľad šancu znova uspieť. Ale iba do chvíle, kým sa na verejnosti neprevalí jeho sexuálny pomer s mladistvým dievčaťom. Aby však vyhral, je rozhodnutý urobiť čokoľvek. Dokonca aj simulovať vojnu s Albánskom. Sfalšované video vojny okamžite zaujme všetky televízie a jeho škandál je zrazu zabudnutý. V tom však vstúpi do hry jeho volebný súper a odhalí, že žiadna vojna sa v skutočnosti nekoná. Vo filme môžeme vidieť, akú obrovskú silu majú médiá a ako jednoducho sme nimi manipulovateľní.

Recount (2008)

ČSFD: 76%

IMDb: 7,4/10

Napínavá dráma sleduje udalosti okolo najkontroverznejších voľieb prezidenta v histórii USA. Vo chvíli, keď by sa všetko malo definitívne zmeniť, skomplikujú výsledky z Floridy. S nimi padne návrh znova prepočítať hlasy. To však vyvolá škandál a vo voličoch hnev a vzburu. Jediným riešením je teda vytvoriť kompromis, ktorý by vyhovoval obom opozičným stranám. V hlavnej úlohe sa predstavili Kevin Spacey a Tom Wilkinsom. Na pozadí sčítavania hlasov vidíme všetky stránky demokracie. A že aj napriek tomu, že ide o najprijateľnejšiu formu vlády, je ovplyvniteľná a má svoje chyby.

Vice (2018)

ČSFD: 69%

IMDb: 7,2/ 10

Životopisná dráma Vice zachytáva skutočný príbeh Dicka Cheneyho, ktorému sa po počiatočnom neúspechu podarilo vypracovať na jedno z najprestížnejích miest politického sveta, stať sa viceprezidentom. Začínal ako bezvýznamný úradník a vypracoval sa až k Georgovi W. Bushovi. Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Christian Bale, ktorý kvôli nej prešiel neuveriteľnou premenou. To zaujalo aj Akadémiu a za svoju rolu získal nomináciu na Oscara.

Brexit (2019)

ČSFD: 72%

IMDb: 7,0/ 10

Voľby dokážu rozpútať naozaj búrlivé reakcie. A nemusí ísť iba o tie prezidentské. Brexit z produkcie HBO hovorí o tom, ako to vyzerá v zákulisí kampane na jedno z najkontroverznejších rozhodnutí v histórii. Aký vplyv majú médiá a fake news a že nie všetko, čo nám prezentujú, je naozaj tak. Vždy je tam totiž prítomný hlas oboch súperiacich strán, priaznivcov aj odporcov návrhu. A práve to môže byť neraz rozhodujúce.

Kandidát (2013)

ČSFD: 67%

IMDb: 6,9/ 10

Film zo slovenskej dielne v réžii Jonáša Karáska podľa predlohy Maroša Hečka a Michala Havrana ukazuje, ako sa aj za dva mesiace z nevýrazného kandidáta pomocou dobrej kampane dokáže stať prezident, dokonca hneď po prvom kole volieb. Pokiaľ sú v hre peniaze, všetko je možné. A samozrejme manipulácia médiami, ktoré dokážu ovplyvniť naozaj všetko. A navyše ide o vydarený slovenský film.

Prezidentské voľby (Game Change, 2012)

ČSFD: 75%

IMDb: 7,4/ 10

Snímka zachytáva kampaň prvej republikánskej kandidátky Sarah Palinovej na post viceprezidentky, ktorú vo svojej kampani v roku 2008 predstavil kandidát na prezidenta John McCain. Sledujeme kampaň od hľadania kandidáta až po McCainove uznanie porážky. Celá kauza rozvírila vlnu pobúrenia v Spojených štátoch a my si ju môžeme vychutnať na obrazovkách v produkcii HBO prostredníctvom Eda Harrisa a Julianne Moore.

Ten najlepší (The Best Man, 1964)

ČSFD: 74%

IMDb: 7,7/ 10

Dráma natočená podľa divadelnej hry ukazuje nemilosrdný boj dvoch hlavných kandidátov Williama Russela a Joeho Cantwella na post prezidenta. Nazerá do vnútra volieb a my vidíme, že sa za tým skrýva najmä špina a nefér praktiky. Korupcia či skazená morálka tu bola prítomná aj v šesťdesiatych rokoch. Režisér Franklin J. Schaffner za film získal Zvláštnu cenu poroty na Filmovom festivale v Karlovych Varoch.

Kanadská slanina (Canadian Bacon, 1995)

ČSFD: 61%

IMDb: 5,9/ 10

Akým spôsobom môže americký prezident zvýšiť svoju popularitu u svojich voličov? Predsa studenou vojnou proti Kanade. Vojnová komédia zachytáva kampaň, ktorej hlavným cieľom je znepriateliť Američanov s Kanaďanmi. Napokon však útok prichádza z opačnej strany, a to od kanadských hercov. Bizarná snímka navyše vytvára karikatúru Ameriky a Američanov.

Nixon (1995)

ČSFD: 71%

IMDb: 7,1/ 10

Biografický film zachytáva život 37. prezidenta USA Richarda Milhousa Nixona. Vidíme ho vyrastať v chudobnej rodine, sledujeme vzťah s manželskou a napokon aj Nixonov neuveriteľný politický vzostup. Ako sa z kongresmana stal senátorom a viceprezidentom. Prvú neúspešnú kandidatúru na prezidenta a napokon úspech, keď sa mu v roku 1968 podarilo stať sa prezidentom. Po bleskovom kariérnom vzostupe však nasledoval aj pád na dno, ktorý si zapríčinil sám. V snímke vidíme celý vývoj politickej osobnosti ako aj samotného národa.

Deň zrady (The Ides of March, 2011)

ČSFD: 71%

IMDb: 7,1/ 10

Na pozadí politickej kampane môžeme sledovať ako funguje špinavá politika. V hlavnej úlohe sa predstavil Ryan Gosling, ktorý pracuje pre kandidáta na prezidenta. Zo všetkých strán sa na neho rúcajú možnosti voľby a je iba na ňom, či si zachová čisté svedomie alebo si vyberie možnosť vlastného dobra.

csfd.cz, imdb.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )