Pixabay

Povery vždy mali čosi do seba a my sme pre vás pripravili článok o o tých najzvláštnejších. Ak chcete vedieť, prečo si občas zaklopeme na dvere alebo prečo je v niektorých krajinách neradno pískať, čítajte ďalej.

Ľudia sú poverčivé bytosti. Vždy to tak bolo. V minulosti, v temných časoch bez vedy, ako ju poznáme dnes, nám vládli povery, mýty a rituály, pomocou ktorých sme si vysvetľovali prírodné javy, nešťastie alebo sme nimi len strašili deti, aby sa držali ďalej od nebezpečných miest a poslúchali rodičov. 

Každý národ má svoje vlastné povery, ktoré si za stáročia vytvoril a posúval ich ústnou formou z generácie na generáciu, až sa niektoré z nich zachovali dodnes. Hoci väčšina ľudí na ne už neverí, občas si na ne spomenieme a určite sú veľmi zaujímavou témou, ktorú sa oplatí bližšie preskúmať. Pohodlne sa teda usaďte, zožeňte si zajačiu labku či štvorlístok pre šťastie a prečítajte si viac.

evileyeprotection.com
evileyeprotection.com

Žiadne číslo štyri

U nás je za nešťastné číslo považovaná trinástka, no pre Číňanov je to číslica štyri a to vo všetkých podobách – 14, 24, 34… Zrejme sa pýtate, prečo práve štvorka a keď sa dozviete dôvod, zamrazí vás. Aspoň mňa zamrazilo. Výslovnosť čísla štyri je totiž takmer identická s čínskym slovom pre smrť. Creepy. 

V Číne by ste tiež mali najprv dvakrát popremýšľať, či niekomu darujete hodiny – symbolizujú totiž plynúci čas a tým pádom aj koniec vzťahov či dokonca smrť.

Nijaké žuvačky, keď padne noc

Keď idete v Turecku v noci von a chcete mať svieži dych, siahnite radšej po tic-tac, pretože sa hovorí, že ten, kto po súmraku žuje žuvačku, hryzie mäso mŕtvoly. Kto by povedal, že taká nevinná činnosť sa tak zvrhne? A to nie je všetko, Turecko má aj ďalšie desivé povery spájajúce sa s tým, čo by ste mali alebo nemali robiť počas noci; ak sa pozriete v tomto čase do zrkadla, budete mať nešťastie, rovnako ak si v tomto čase ostriháte nechty (táto povera existuje aj v Japonsku – strihať si nechty v noci vám podľa nej môže spôsobiť smrť…teda…ak to robíte po tme, niečo by na tom mohlo byť. Pokiaľ si teda striháte nechty sekerou.)

Japonsko plné duchov

pexels.com
pexels.com

Niektoré povery vedia byť skutočne desivé, ale tie japonské sa zrejme rozhodli  posunúť až do teritória hororových filmov. A podarilo sa im to. Okrem už spomínaného zákazu strihania nechtov po tme  v noci by ste nemali ani pískať, pretože týmto spôsobom môžete privolať, a) hada a b) zlodejov a iných kriminálnikov. Ak sa v Japonsku budete chcieť fotiť s ďalšími dvomi ľuďmi, dávajte si pozor, aby ste sa na fotke neocitli v strede, pretože takýto nešťastník skoro zomrie.

So smrťou sa spája aj ďalšia povera – ak okolo vás prechádza pohrebný voz alebo kráčate po cintoríne, mali by ste si prekrížiť prostredník a ukazovák, aby ste ochránili svojich rodičov pred smrťou. Dávajte si aj pozor, na ktorú svetovú stranu máte otočenú hlavu pri spánku – ak je to sever, čoskoro umriete. Mŕtvi sa v Japonsku pochovávajú s hlavou smerujúcou na sever. Oh, a ak chcete prinútiť vaše dieťa, aby sa poriadne obliekalo, povedzte mu, že príde Raijin a zje jeho pupok.

Litva a pískanie

Pri návšteve Litvy si radšej odpusťte pískanie v dome – podľa jednej z ich povier tým môžete privolať diabla. Osobne si myslím, že táto povera slúžila skôr na to, aby odradila ľudí od tohto nie príliš príjemného zvyku.

Pozor na zrkadlá

pexels.com
pexels.com

Zrkadlá ľudí fascinovali už od nepamäti (alebo, lepšie povedané, odkedy sme objavili tajomstvo vyrábania zrkadiel). Hovorilo sa, že odrážajú ľudskú dušu a viaže sa s nimi mnoho povier. Od starých dobrých upírov, ktorí sa neodrážajú v zrkadle až po židovský zvyk zakrývať zrkadlá, keď v dome niekto umrie, aby v ňom neuviazla jeho duša, povery o zrkadlách naháňajú strach. Najmä keď idete v noci do kúpeľne. Veď kto neskúšal na základnej vyvolať Krvavú Mary?

Povera spojená s rozbitým zrkadlom sa datuje až k Rimanom, ktorí verili, že ľudské telo sa obnovuje každým sedem rokov – preto budete mať sedem rokov nešťastia. Môžete sa tomu ale vyhnúť, ak rozbité kúsky skla zahrabete do zeme alebo ich hodíte do tečúcej vody.

Zaklopte si na drevo…

pexels.com
pexels.com

Mnoho vecí, ktoré robíme každodenne, sú tiež výsledkom povier. Viete, prečo by ste si mali zaklopať na drevo, aby ste niečo „nezakríkli“? Ľudia kedysi verili, že v dreve žijú zlí duchovia, ktorí čakajú na ten správny spôsob, ako niekomu skaziť deň a keď niečo pochválite, dávate im šancu. Zabúchanie na drevo by ich malo odohnať.

Morová epidémia zanechala na Európe svoju stopu, o čom svedčí nielen pôvod anglickej verzie riekanky Kolo kolo mlynské (Ring Around the Rosie), ale aj zvyk povedať „na zdravie“ človeku, ktorý si práve kýchol. Počas epidémie čiernej smrti totiž málokedy existovalo niečo ako nevinné kýchnutie – zvyčajne po nejakom čase nasledovala smrť a anglické „God bless you“ (boh nech ťa žehná) bolo vhodnou reakciou.

Určite ste už počuli výraz „preskočila ma smrť“ alebo „preskočila ma smrtka“, však? Väčšinou to hovoríme, keď nás náhle strasie a nemáme na to dôvod. Existuje ale aj oveľa desivejšia varianta tejto vety – niekto mi prešiel po hrobe. 

Za zmienku stojí aj zvyk, podľa ktorého by ste nemali ísť z pohrebu priamo domov – vezmite to radšej okľukou, pretože duch zosnulého by vás mohol sledovať.

Toto boli niektoré z tých najzaujímavejších a najdesivejších povier, ktorým ľudia verili (alebo ešte stále veria) a vedia byť pekne znepokojivé. Ak poznáte nejaké ďalšie, o ktorých v článku nebola zmienka, pokojne sa o ne podeľte v komentároch.

Pozri aj: Najextrémnejšie zásahy do ľudského tela, ktoré praktizujú kmene z rôznych kútov sveta len kvôli svojím tradíciám

interez.sk (Simona Gray)
Uložiť článok

Najnovšie články