Foto: Ilustračné (Unsplash, Pexels)

Thajský supermarket začal namiesto plastových obalov využívať udržateľnú a ekologickú alternatívu.

V posledných rokoch sa v obchodných reťazcoch čoraz viac prízvukuje obmedzovanie plastových obalov na potraviny. Revolúciu v balení potravín požadujú koneční spotrebitelia ale aj samotné obchodné reťazce, pre ktoré je tiež extrémna spotreba plastových obalov záťažou. V Thajsku prišli najnovšie so skvelým nápadom. Potraviny balia do banánových listov. 

Je to tak prirodzené a účinné až je prekvapivé, že to neprišlo už skôr. Supermarket Rimping v thajskom, viac ako 130-tisícovom, meste Chiangmai hodili plastové obaly na potraviny do koša. Zeleninu, ovocie a mnohé iné potraviny začali baliť do banánových listov. Tie sú takmer rovnako pevné a človek ich po nákupe môže využiť na vlastnom komposte, alebo ich jednoducho vyhodí. Narozdiel od plastového obalu sa čoskoro rozložia bez toho, aby zanechali na našej planéte akúkoľvek negatívnu stopu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Big Bite Eco (@bigbiteeco),

Využiť banánové listy na balenie potravín, to nie je niečo, čo len tak napadlo šikovných markeťákov thajského supermarketu. Ľudia z južnej Ázie, Južnej Ameriky, Karibiku aj Afriky využívali v minulosti banánové listy na balenie potravín úplne bežne. Majú totiž niekoľko výhod. Sú dostatočne veľké, pevné a neabsorbujú vlhkosť, takže sa netreba báť, že by potraviny znehodnotili. Supermarket Rimping v podstate len využil to, čo je ľuďom blízke a pre planétu šetrné.

Využiť banánové listy na balenie potravín po celom svete by bolo samozrejme nemožné. No thajský supermarket ukazuje, že keď sa chce, alternatíva k plastovým obalom sa dá nájsť vždy. Pozitívne je aj to, že takýto impulz prichádza práve z Thajska, krajiny, ktorá má v odpadovom hospodárstve obrovské diery. Plastový odpad sa tu separuje a recykluje len výnimočne a možno povedať, že väčšina plastov skončí na nelegálnych skládkach alebo v oceáne.

goodtimes.mytheepochtimes.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )