Foto: SITA/AP

Kim Kyong-hui, teta Kim Čong- una sa na verejnosti neobjavila niekoľko rokov.

Práve to spôsobilo, že vznikalo mnoho konšpirácií. Mnohé z nich predpokladali, že už nie je medzi živými, zdá sa však, že sa autori mýlili.

Po šiestich rokoch sa objavila na verejnosti

Ako informuje portál The Guardian, Kim Kyong-hui, teta Kim Čong-una sa po viac ako šiestich rokoch prvýkrát objavila na verejnosti. Fotografom sa ženu podarilo zachytiť po boku synovca počas toho, ako sledovali vystúpenie. Podarilo sa tak vyvrátiť špekulácie, ktoré doteraz médiami kolovali. Tie tvrdili, že teta Kim Čong-una bola popravená po tom, čo synovcovi pomohla upevniť svoju pozíciu lídra krajiny.

Foto: SITA/AP

Fotografia Kim Kyong-hui sediacej v spoločnosti synovca sa objavila v miestnom severokórejskom denníku Rodong Sinmun a na záberoch je možné vidieť nielen Kim Čong-unovu tetu, ale aj jeho manželku, Ri Sol-ju. Podľa všetkého si rodina užívala vystúpenie usporiadané na počesť osláv lunárneho nového roka v divadle v Pchjongjangu. Meno Kim-Kyong-hui bolo navyše spomenuté aj agentúrou KCNA v správe o danej udalosti.

Správy o tom, že Kim Čong- unova teta bola odstránená sa začali médiami šíriť po tom, čo bol popravený Kim Kyong-huin vplyvný manžel, Jang Song-thaek. K poprave došlo ešte v decembri v roku 2013 a Jang Song-thaek bol obvinený zo zrady a korupcie. Zmiznutie Kim Kyong-huin bolo o to záhadnejšie, že sa neobjavila ani na ceremónii, ktorá mala pripomenúť druhé výročie úmrtia Kim Čong-ila.

Jej prítomnosť je symbolická

Foto: TASR (Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

Mnohí verili, že ženu dal popraviť samotný Kim Čong-un a dôvodom malo byť odstránenie možných politických rivalov. Iní zas predpokladali, že Kim Kyong-hui mala problémy s alkoholom a o život ju pripravila práve choroba súvisiaca s alkoholizmom. To, že sa 73-ročná žena po toľkých rokoch objavila na verejnosti, je preto pre všetkých prekvapením.

Aj keď je nepravdepodobné, že by sa Kim Kyong-hui opäť aktívne angažovala v politike, odborníci si myslia, že jej prítomnosť po boku synovca po šiestich rokoch má byť symbolická. Objavenie sa významných ľudí na verejnosti v tejto krajine nikdy nie je náhodné a vždy je mimoriadne dôležité, vyjadril sa pre AFP Michael Madden, odborník na otázky týkajúce sa severokórejského vodcovstva.

Aj keď Kim Kyong-hui už neplní oficiálnu politickú funkciu, jej objavenie sa na verejnosti je zrejme prejavom podpory. Kim Čong-un sa tak snaží dať najavo, že jeho rodina drží pokope za každých okolností, a to aj v časoch, keď sa dá napätie medzi Severnou Kóreou a Amerikou krájať.

The Guardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )