foto: instagram.com (akinkoklen)

Michaela Galambošová / / Série
Aj v tých najväčších extrémoch môže vzniknúť niečo nádherné. Sibírske mesto Oymyakon, ktoré je najchladnejším miestom na planéte, je toho dôkazom.

Oymyakon je mesto, kde nič nefunguje normálne. Nemôže. Nedovolia to extrémne mínusové teploty. Už včera sme vás informovali o tom, že sa v tomto meste priveľmi neoplatí chodiť na dlhé zimné prechádzky. Má to jeden jednoduchý dôvod. Mohli by ste zamrznúť.

Mesto, v ktorom žije len niekoľko stoviek obyvateľov, ktorí sa naučili žiť v extrémnych podmienkach, každoročne priťahuje pozornosť celosvetových médií. V Rusku je (zasa) zima. Ortuť teplomera klesá každým rok nižšie a nižšie, pričom ani to nebráni obyvateľom, aby chodili na toaletu von. Kanalizácia tu nie je, pretože voda v nej by dávno zamrzla.

Z času na čas na toto naozaj zaujímavé miesto zablúdia amatérski i profesionálni fotografi z celého sveta, ktorých cieľom je zachytiť jedinečnosť tohto mestečka. Oymykakon je mesto teplotných extrémov. Cez leto sa tu môže teplota vyšplhať aj nad 30°C, zatiaľ čo v najchladnejších mesiacoch teploty neraz klesnú aj pod  -60°C. Pozrite sa spolu s nami do mesta, v ktorom žiť je naozaj odvaha.

-62 º C, teplota, pri ktorej vznikajú takéto dokonalé zábery

#oymyakon -62C 😱

A post shared by akın (@akinkoklen) on

Mesto, ktoré nemá obdobu

#termometrelerçıldırmışolmalı ❗❗❗#geldevotkaicme 😵 Rusya'nın Ural Dağları'ndan Büyük Okyanus'a kadar uzanan toprakları Sibirya'da 500 nüfuslu #oymyakon köyü şu sıralar dünyanın en soğuk yeri.1920'li yıllarda Ren geyiği çobanlarının dinlenme yeri olan köy 1933'teki soğuk rekorunu bu yıl eksi 62 derece ile tazeledi.Gün içinde eksi 67'ye kadar düşen hava sıcaklıklarıyla soğuktan termometrelerin kırıldığı köyde ocak ayının en yüksek sıcaklığı eksi 59 oldu.Köyde yaşayan yerel halk soğuğa her ne kadar alışsa da soğuktan kirpikleri dahi donabiliyor. #oymyakonrussia #oymyakonisthecoldestinhabitedplaceonearth #thecoldest #thecoldestplaceonearth #dunyaninensogukyeri #ensoğuk

A post shared by Zeynep Banu Ozgunay (@zeynepbanuozgunay) on

Teplota sa neraz nedá odmerať

Ako z rozprávky

Príroda má zmysel pre umenie

Do práce sa musí chodiť. Aj keď je extrémna zima

Zvieratá si tiež zvykli na extrémny chlad

Obyvatelia sú spokojní so životom

Krajina, v ktorej nevypestujete nič. Všetko tu zamrzne

Aj deti si odmalička privykajú na mráz

Moment

Oymyakon je pre mnohých zaujímavou turistickou atrakciou

Dokonca aj tu nájdeme ľadové medvede

Mestu vládne tma a chlad

Poslať deti von sa dá naozaj za každého počasia

Pokoj a ticho

По дороге домой ☺ #Oymyakon# 💙

A post shared by ДаЯнА СуКуЛоВа👑 (@dayana_s_21) on

Hlavné, že je zábava

Každodenná rutina

El lugar más frío del mundo celebra la llegada del invierno a -56 grados  Los habitantes de #Oymyakon, en la región rusa de #Yakutia, participaron el viernes en la ceremonia de bienvenida del invierno que estuvo dirigida por el #Chyskhaan, también denominado "#Señordelfrío" y una especie de #PapáNoel en #Siberia. Bien abrigados, y no es para menos, niños y mayores soportaron temperaturas que alcanzaron los 56 grados bajo cero. La leyenda cuenta que el Chyskhaan emerge cada año del #océanoÁrtico trayendo con su respiración el frío a la #Tierra. Si será un invierno duro o no lo predicen mirando sus cuernos: cuanto más largos, más frío. http://porelojodelacerradura.com.do/el-lugar-mas-frio-del-mundo-celebra-la-llegada-del-invierno-a-56-grados/ #internacionales #PorElOjoDeLaCerradura Para más detalles, visita nuestra página web www.porelojodelacerradura.com.do

A post shared by Por el ojo de la cerradura (@porojocerradura) on

Aj takto sa dá fotografovať

Oymyakon je miestom, kde sa obyvatelia museli prispôsobiť naozaj extrémnym podmienkam. Žijú jednoduchý, i keď ťažký život, avšak svoj domov by nevymenili za nič na svete.

Pozri aj: Vyzerajú, ako keby zamrzli. Tieto aligátory však využívajú geniálny evolučný trik, vďaka ktorému prežijú aj kruté mrazy

boredpanda.com
0
Komentovať (0)