Foto: Facebook (Shallotte River Swamp Park)

Ľuboš Belko / / Zviera
Každé zviera je niečím výnimočné.

A svojou netypickou technikou prežitia sa môžu pochváliť aj aligátory. V rezervácii v americkom štáte Severná Karolína sa objavili aligátory, ktorým zo zamrznutej vody vytŕčali len nosy. Na prvý pohľad to vyzerá naozaj smutne, keďže plazy pôsobia akoby vo vode zamrzli a umreli. Skutočnosť je však taká, že sú úplne v poriadku. Ide o stav hibernácie, ktorý sa pri plazoch označuje v angličtine slovom brumation.

V tomto stave plazy spomalia svoj metabolizmus a znížia svoju telesnú teplotu, aby prežili v chladných podmienkach. Keď okolitá teplota začne klesať, aligátory vystrčia svoje papule von z vody a uvedú sa do spánku.

Posted by Shallotte River Swamp Park on 7. január 2018

V takomto prípade môže voda okolo nich pokojne zamrznúť a ony budú stále schopné dýchať. Tieto plazy majú prežívanie ťažkých podmienok hlboko zakorenené vo svojej histórii.

Posted by Shallotte River Swamp Park on 7. január 2018

Boli tu už milióny rokov dozadu a za ten čas sa stihli naučiť zopár veľmi užitočných trikov. Pravda je taká, že všetky plazy majú studenú krv, teda keď klesne okolitá teplota, začnú spomaľovať, ich krv začne chladnúť a oni upadnú do hibernácie. Ich imobilný stav však môžu zvrátiť akonáhle sa znovu oteplí.

Pozri aj: Týranie alebo seriózny experiment? Ruskí vedci sa rozhodli naučiť dýchať psa pod vodou, svoj pokus zachytili na videu

iflscience.com
0
Komentovať (0)