aspergerhuman.files.wordpress.com

Matej Mensatoris / / Now U Know
Fenomén rozpoznávania tvárí je pomerne tajomný. Nezáleží od vašej pamäte a nedá sa v ňom ani zdokonalovať. Keďže je ľudí, ktorí sú experti v rozlišovaní tvárí málo, anglickí profesor psychológie vytvoril krátky test, kde si môžete svoju schopnosť rozlišovať tváre otestovať.

Pamätáte si tváre ľudí, s ktorými ste sa stretli len niekoľkokrát za život? Niekto s tým má obrovský problém, iní zase bez problémov spoznajú aj spolužiaka, ktorého nevideli 20 rokov. Od čoho závisí to, ako rozoznávame jednotlivé tváre?

V roku 2009 tím neurológov z Harvardu robil testy štyroch ľudí, ktorí o sebe tvrdili, že majú superschopnosť v rozoznávaní tvárí. Všetci udávali, že nemajú problém spoznať rodinných príslušníkov či návštevy, ktoré nevideli od detstva, alebo že si pamätajú hercov z televízie, ktorých zahliadli napríklad v reklame a potom až o niekoľko rokov vo filme. Niektorých tieto schopnosti dokonca až desia.

Jeden z testovaných povedal výskumníkom, že sa snaží svoju schopnosť skrývať a predstiera, že si nepamätá ľudí. Je to preto, lebo potom na neho ľudia pozerajú ako keby ich špehoval, alebo sa na neho pozerajú zvláštne, lebo vie o nich niečo, čo oni netušili.

Týchto ľudí výskumníci otestovali celou radou testov a usúdili, že schopnosť rozpoznávať tváre ľudí je pomerne zvláštna. Táto schopnosť sa zásadne líši od pamäte a nie je to ani zručnosť, ktorá by sa dala zlepšiť napríklad trénovaním alebo učením sa.

ziarelive.ro
ziarelive.ro

V jednej nedávnej štúdii boli testovaní tzv. pamäťoví šampióni – dvaja muži, ktorí sú dokonca zapísaní v Guinessovej knihe rekordov za ich úžasné pamäťové schopnosti. Keď však boli testovaní na rozpoznávanie tvárí, obaja mali výsledky na priemernej úrovni.

Tieto zistenia takisto naznačujú, že schopnosť rozpoznávať tváre je v ľuďoch daná už od narodenia a nie je možné ju zlepšovať.

Už v roku 1990 výskumníci identifikovali oblasť mozgu zodpovednú za rozpoznávanie tvárí. Niektorí ľudia s poškodením tejto oblasti majú problém rozoznávať tváre blízkych ľudí, v extrémnych prípadoch dokonca nedokážu spoznať ani seba v zrkadle. Neurológ a spisovateľ Oliver Sacks bol známy práve tým, že mal túto oblasť mozgu poškodenú. Vo svojej knihe sa dokonca zdôveril, že má radšej susedových psov než samotných susedov, keďže psy dokáže rozoznať podľa rasy a farby srsti.

Otestujte si svoju schopnosť rozpoznávať tváre aj vy

Veľký problém pri skúmaní tohto javu je nájsť ľudí, ktorí sú expertmi v rozoznávaní tvárí. Preto vytvoril John P. Davis, profesor psychológie z anglickej Greenwichskej univerzity, krátky online test zameraný na rozpoznávanie tvárí. Davis odhaduje, že iba 1 % ľudí má schopnosti v rozpoznávaní tvárí také, že by sme ich mohli nazvať superschopnosťou.

Davis trdí, že ak v teste získate nad 10 bodov zo 14 možných, potom ste adeptom na to, že máte superschopnosť v rozpoznávaní tvárí. Ak by ste získali také skóre a mali záujem, môžete ho osloviť a on vás veľmi rád zahrnie do svojho testovania.

V tomto krátkom anonymnom online teste sa vám budú zobrazovať tváre ľudí na niekoľko sekúnd, a potom bude vašou úlohou vybrať osobu, ktorú ste pred niekoľkými sekundami videli. Dokážete to?

aspergerhuman.files.wordpress.com
aspergerhuman.files.wordpress.com

Test spustíte kliknutím na tento odkaz

Koľko bodov ste dosiahli? Nám v redakcií sa podaril najlepší výkon na úrovni 8 bodov. Napíšte nám v diskusií, ako ste dopadli vy.

Ak si chcete vyskúšať test vizuálnej pamäte, kliknite na tento odkaz. Ak sa vám náhodou nedarilo, potom si prečítajte tento článok o potravinách, ktoré ak budete konzumovať každý deň, vaša pamäť bude fungovať na 100%.

interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com
0
Komentovať (0)