koso / / Svet
Nemáte radi hotely a radšej idete na dovolenku so stanom na chrbte? Na čo všetko si dávate pozor v prírode? Na rôznych chrobákov, hmyz a hadov? Samozrejme,...

Nemáte radi hotely a radšej idete na dovolenku so stanom na chrbte? Na čo všetko si dávate pozor v prírode? Na rôznych chrobákov, hmyz a hadov? Samozrejme, na to si dáva pozor každý. No napadlo vás niekedy dať si pozor na stromy? Niektoré sú totiž jedovaté.

Tento strom sa volá Manchineel, je to jeden z najedovanejších stromov a rastlín. Môžete na neho natrafiť na Floride, Karibskom pobreží  a v Južnej Amerike.

snaplant.com
snaplant.com

Plody tohto stromu mylne pripomínajú jablká. Obyvatelia ich prezývajú „malé jablko smrti“. Chutí sladko, no po chvíli vás potešenie prejde, pretože príde mučivá bolesť v ústach a hrdle, a to už aj po jedinom zahryznutí. Môžete z toho aj zomrieť.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

To však nie je jeho jedinou zbraňou. Nebezpečná je každá časť stromu. Má aj jedovaté listy a kôru, ktoré spôsobia po styku s pokožkou popáleniny.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Ľudia, ktorí hľadali pod týmto stromom úkryt pred dažďom, utrpeli popálenia z kvapiek vody, ktoré na nich padli z listov stromu.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Nepoužívajte jeho drevo ani na oheň, pretože dym spôsobí taktiež podráždenie pokožky a očí, nehovoriac o vdýchnutí dymu, čo môže spôsobiť smrť.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Strom obsahuje hlavne toxín phorbol (forbol), ktorý spôsobuje alergickú reakciu u väčšiny ľudí, no má aj ďalšie toxíny a niektoré sa ešte nepodarilo identifikovať. Indiáni v Karibiku natierali hroty ich šípov miazgou z týchto stromov, aby otrávili nepriateľa.

Na nasledujúcom videu je Adam na ceste do nemocnice po tom, ako sa otrávil stromom Manchineel.

[youtube 364GFrNa3wA 720 410]

0
Komentovať (0)