casamea.ro

koso / / Série
Mali ste niekedy predstavy o tom, ako by ste ušli z vašeho mesta, od všetkého stresu a ľudí, niekde do kľudnej dediny a postavili...

Mali ste niekedy predstavy o tom, ako by ste ušli z vašeho mesta, od všetkého stresu a ľudí, niekde do kľudnej dediny a postavili si tam útulný domček ako z rozprávky? Niektorí sa do toho naozaj pustia a príkladom je tento rumunský pár. Strávili dva roky budovaním ekologického „rozprávkového hradu“ v horách Transylvánie, pričom použili iba prírodné materiály.

casamea.ro
casamea.ro

Razvan a Gabriela Vasile predali svoj dom blízko Bukurešti, aby si mohli postaviť svoj „zámok“ v dedine približne 40 km od mesta Sibiu. Volá sa „Hlinený hrad z údolia víl“, je vyrobený zo 100% organickej hliny, slamy a piesku, s drevenými stĺpmi a bez použitia moderných farieb alebo lakov.

casamea.ro
casamea.ro

Vzhľadom k tomu, že sú skôr speváci ako stavitelia, zohnali si na pomoc profesionálneho architekta, aby im pomohol naplniť ich sen. Stavba pripomína domčeky z Hobita viac než zámok v obvyklom zmysle slova. Majitelia dúfajú, že vzhľadom na jeho umiestnenie vo veľkolepých Karpatoch, z neho nakoniec spravia hotel. Tento “zámok” je už sám o sebe turistická atrakcia. Jeden pár v ňom dokonca usporiadal svadobnú hostinu. Majitelia majú aj stránku na Facebooku, kde majú vyše 24.000 „fanúšikov“. Na tejto stránke nedávno prezradili, že do konca roka tu plánujú otvoriť reštauráciu, v ktorej budú používať len miestne bio potraviny. Ich nadšenie pre ekológiu sa ukázalo aj pri spôsobe vykurovania. 10 miestností udržujú cez zimu v teple len pomocou tradičných krbov a dreva.

casamea.ro
casamea.ro

Zdroj: interez.sk(košo), bbc.comKomentovať (0)