Foto: Evening Standard

Svet si pomaly ale isto uvedomuje, že množstvo plastov už na našej planéte nemá miesto.

Do plastových obalov balíme takmer všetko. Od jedla, drogérie až cez spotrebiče nás plasty sprevádzajú jednoducho na každom kroku. Každý nápad, ktorý by túto situáciu mohol čo i len o trochu zlepšiť, stojí určite za zváženie. Jedným z takých nápadov sú aj fľašky na vodu, ktoré sú bez plastu a rozložia sa v mimoriadne krátkom čase.

Už nejaký čas dvíhajú ekológovia varovný prst. V oceánoch pláva odhadom až 50-tisíc kilogramov plastového odpadu. Situácia je natoľko vážna, že sa z odpadkov dokonca vytvárajú samostatné ostrovy. Len tento rok sa v Španielsku našla vyplavená veľryba, ktorá mala vo svojich vnútornostiach až 29 kilogramov odpadkov, vrátane plechoviek a plastových fliaš.

Britskí vedci však tvrdia, že klasické plastové fľaše možno čoskoro nahradia jednorazové fľaše s názvom The Choose Water bottle, ktoré budú omnoho šetrnejšie k prírode. Ich vonkajšia vrstva je vyrobená z recyklovaného papiera, ktorý spoločnosti James Longcroft darovali iné firmy a vnútorná vrstva je vyrobená z vodeodolného materiálu, ktorý si spoločnosť vyvinula sama.

Foto: Pixabay.com

Výrobcovia fľašiek tvrdia, že ak ich niekto odhodí do prírody alebo do vody, nový výrobok sa kompletne rozloží približne za tri týždne. Dokonca ho môžu živočíchy žijúce vo vode aj zjesť, pretože materiál je absolútne bezpečný a nijak im nemôže uškodiť. Najdlhšie sa rozkladá vrchnák, ktorý je však taktiež vyrobený z materiálu, ktorý neškodí a rozloží sa približne v priebehu roka.

To je mimoriadne potešujúca správa vzhľadom na to, že bežné plastové fľašky sa v prírode rozkladajú desiatky rokov a spôsobujú živým tvorom nemalé problémy. Dostať takýto výrobok na trh však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Longcroft ešte stále čaká na schválenie patentu a bude potrebné vyzbierať nemalé finančné prostriedky. Cieľom je vyzbierať takmer 29-tisíc eur, z ktorých sa zatiaľ podarilo vyzbierať niečo vyše 9-tisíc eur.

Autori vynálezu dúfajú, že sa im The Choose Water podarí dostať na trh ešte do konca tohto roka tak, aby bola fľaška dostupná v každom bežnom obchode. Samozrejme, je potrebné, aby bol produkt cenovo dostupný, Longcroft preto odhaduje, že fľaška na jedno použitie by sa mohla predávať približne za jedno euro.

Ak by ste v obchode natrafili na takúto alternatívu, kúpili by ste si ju?

Pozri aj: Plastovej planéte možno odzvonilo. Vedci náhodne vytvorili prírodný enzým, ktorý dokáže v priebehu pár hodín rozkladať plasty

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)