Vtáky sú jedným z mála divokých zvierat, ktoré ešte stále žijú v menších, ale aj väčších mestách spoločne s ľuďmi. Postupom času sa však...

Vtáky sú jedným z mála divokých zvierat, ktoré ešte stále žijú v menších, ale aj väčších mestách spoločne s ľuďmi. Postupom času sa však mestá rozrastajú a miest, kde by mohli vtáky nájsť útočisko, je čím ďalej menej. Tento problém sa rozhodol vyriešiť umelec menom Thomas Dambo.

Dánsky ekologický umelec strávil ostatných 7 rokov budovaním búdok pre mestské vtáctvo z odpadového dreva. Číslo, ktoré sa mu podarilo dosiahnuť, je skutočne neuveriteľné. Dokopy postavil 3 500 nádherných búdok, ktoré nielenže môžu poskytnúť domov pre vtáky v meste, ale pestrofarebné búdky oživujú mesto skutočne netradičným spôsobom.

Thomas Dambo
Thomas Dambo

Dnes už Thomas distribuuje búdky aj do okolitých miest.

Thomas Dambo
Thomas Dambo

Thomas však búdky nevešia len tak hocikam, bez rozmyslenia. Ako sám vysvetľuje: „Vtáky nevyužijú búdky, ak budú zavesené na stĺpe verejného osvetlenia vedľa rušnej cesty. Na stromoch v parku však určite áno.“

Thomas Dambo
Thomas Dambo

Jeho projekt a úsilie sú dôležité hneď z dvoch dôvodov. Vytvára priestor pre vtáky a ponecháva časť prírody stále v mestskom osídlení. „Projekt je o vytvorení útočiska pre vtáky a taktiež o uvedomení si, že je nesmierne dôležité dať priestor vtáctvu aj v mestskom svete,“ dopĺňa Thomas Dambo.

Thomas Dambo
Thomas Dambo

Domčeky sú zámerne maľované vo farbách severských krajín.

Thomas Dambo
Thomas Dambo

Pokračovanie na ďalšej strane…

Najnovšie články