Foto: wikimedia.org

Ak sa orientujete vo svetových pamiatkach alebo ste vášnivým cestovateľom, tento kvíz zvládnete ľavou zadnou.

Prinášame vám kvíz z oblasti svetových pamiatok a významných či zaujímavých miest. Vyskúšajte si, či dokážete určiť ako sa nazývajú alebo kde sa nachádzajú. V kvíze vám štandardne ponúkneme tri možnosti, z ktorých je jedna správna. Veríme, že mnohé z týchto lokalít dobre poznáte a kvíz vám tak nebude robiť veľké problémy.

Navštívte našu sekciu kvízov a otestujte sa aj v iných témach.

Ako sa nazýva tento chrámový komplex?

commons.wikimedia.org

Angkór Vat je chrámový komplex v Angkóre na severozápade Kambodže. Bol postavený pre kráľa Súrjavarmana II. ako jeho chrám a hlavné mesto. Ako najväčší a najlepšie zachovaný chrámový komplex je jediný, ktorý si zachoval úlohu náboženského centra – najprv ako hinduistický a potom budhistický.

Kde môžeme nájsť Trolltungu?

commons.wikimedia.org

Trolltunga (Trolí jazyk) je skalný útvar vyčnievajúci vodorovne z hory vo výške asi 700 metrov nad hladinou jazera Ringedalsvatnet v Nórsku. Aby sa neporušil prírodný vzhľad výhliadky, nie je tu zábradlie, len pár malých kovových háčikov.

Aký je oficiálny názov tejto pamiatky?

commons.wikimedia.org

Elizabeth Tower je veža na severovýchodnom konci Westminsterského paláca, v ktorom zasadá britský parlament. Podľa zvonu, ktorý je v nej umiestnený, sa ľudovo nazýva Big Ben.

V akom meste sa nachádza táto Kalvária?

.wikipedia.org

Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo dvadsiatich dvoch samostatných sakrálnych stavieb, z toho sedemnástich kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie.

Kde sa nachádza tento hotel?

commons.wikimedia.org

Jednou z najzaujímavejších stavieb Pchjongjangu v Severnej Kórei je hotel Rjukjong, ktorého stavba začala už pred 30 rokmi, no dodnes sa otvorenia nedočkal. Tento hotel mal mať neuveriteľných 3-tisíc izieb a 7 otočných reštaurácií.

Čo vidíme na obrázku?

commons.wikimedia.org

Palm Islands (Palmové ostrovy) sú umelé ostrovy v Dubaji, na ktorých sa nachádzajú, alebo budú nachádzať, luxusné obchodné centrá a rezidenčné štvrte.

Ako sa nazýva táto stavba?

commons.wikimedia.org

Tádž Mahal je stavba pri Ágre v indickom štáte Uttarpradéš. Súčasť svetového dedičstva UNESCO.

Čo je na obrázku?

commons.wikimedia.org

Kába, staršie kaaba, je ústredná svätyňa moslimov a cieľ účastníkov púte do Mekky. Moslimovia ju označujú ako Bajt Alláh - Dom Boží.

V ktorej známej parížskej štvrti sa nachádza Sacré Coeur?

commons.wikimedia.org

Basilique du Sacré-Cœur (Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca) je parížsky rímskokatolícky kostol a bazilika minor v štvrti Montmartre. Vďaka svojej polohe je najvyšším bodom Paríža. Budova je dielom francúzskeho architekta Abadiea.

Ako sa nazýva tento chrám?

wikipedia.org

Chrám Vasilija Blaženého/Chrám Vasiľa Blaženého je architektonicky významný sobor (chrám) na severozápadnej strane Červeného námestia v Moskve. Jeho architektúra symbolizuje spojenie Ruska s Európou a Áziou. Pred chrámom je umiestnený pamätník Mininovi a Požarskému.

Ktorý prezident nie je znázornený na pamiatke Mount Rushmore?

wikipedia.org

Mount Rushmore je pamätník štvorice bývalých prezidentov USA- Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodorea Roosevelta. Nachádza sa v Čiernych horách v Južnej Dakote.

Ako sa správne nazýva tento dom, nachádzajúci sa v Prahe?

wikimedia.org

Tancujúci dom sa nachádza v Prahe, vytvoril ho americký architekt Frank Gehry spolu s českým architektom Vladom Milunićom. Stojí na nároží Jiráskovho námestia a Rašinovského nábrežia. Je príkladom dekonštruktívnej architektúry.

Kde sa nachádza Park Güell?

pixabay.com

Park Güell je rozľahlý park s architektonickými prvkami situovaný nad Barcelonou. Park navrhol katalánsky architekt Antoni Gaudí.

Ako sa nazýva námestie na obrázku?

pixabay.com

Námestie svätého Marka je námestie v Benátkach. Je náboženským, kultúrnym a spoločenským centrom mesta. Vďaka svojej elegancii, architektonickému súladu, kráse a výnimočnosti pamiatok je považované za „výstavný salón“ Benátok.

V ktorom meste v Amerike sa nachádza táto budova?

pxhere.com/en

Táto budova síce nápadne pripomína sídlo parlamentu vo Washingtone, avšak táto sa nachádza v kubánskej Havane. El Capitolio bola postavená v 1929 a v súčasnosti v nej sídli Akadémia vied.

Pozri aj: Tento kvíz urobí na 100% iba ten, kto sa dobre orientuje v politike. Poznáte prezidentov známych krajín sveta?

wikimedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )