Foto: unsplash

Hranica medzi prácou a súkromím neraz mizne, Portugalsko však mení zákony v prospech zamestnancov.

Aj pandémia prispela k tomu, že čoraz viac ľudí pracuje z domu. O to ľahšie sa mažú hranice medzi prácou a súkromím. Ak nám cinkne mail alebo volá šéf, ťažko odolávame nutkaniu reagovať, aj keď nám už pracovná doba skončila. Portugalsko sa však rozhodlo, že tomu dá stopku raz a navždy.

Chce prilákať viac digitálnych nomádov

Portugalská vláda sa zaviazala, že pomôže ľuďom lepšie si nastaviť hranice medzi prácou a súkromím, a dosiahnuť tak rovnováhu. Ako píše portál Vice, cieľom je okrem iného aj prilákať do krajiny viac digitálnych nomádov. Zavedenie nového zákona by znamenalo, že bude ilegálne, ak zamestnávateľ bude svojho zamestnanca kontaktovať po tom, čo mu skončila pracovná doba.

Foto: pexels

Portugalsko k tomuto kroku pristúpilo po tom, ako pandémia prinútila väčšie množstvo ľudí k práci z domu. V praxi bude nový zákon vyzerať tak, že ak zamestnávateľ kontaktuje zamestnanca po pracovnej dobe, bude mu hroziť pokuta. Okrem toho, zamestnancom bude musieť uhrádzať zvýšené náklady spájajúce sa s prácou z domu (napríklad náklady súvisiace s vyššou spotrebou elektrickej energie či za internet).

Portugalsko chce zmeniť systém práce z domu

Vláda okrem toho plánuje pomáhať ľuďom pracujúcim z domu aj iným spôsobom. Napríklad, zamestnávatelia nebudú môcť svojich zamestnancov pracujúcich z domu monitorovať a aby sa predišlo izolácii, zamestnanci majú nárok na stretnutie so svojím zamestnávateľom každé dva mesiace. Nie každý z návrhov však zatiaľ prešiel aj parlamentom. Diskutovať sa ešte bude aj o tzv. „práve na odpojenie“, teda o zákaze kontaktovať zamestnancov po pracovnej dobe.

Foto: pexels

„Pandémia zmenila naše potreby a zmenila aj potreby týkajúce sa regulácie práce a pracovných podmienok,“ vyjadrila sa podľa portálu Euronews v rámci Web Summitu Ana Mendes, ministerka práce a sociálnych vecí. Systém práce z domu sa môže celkom zmeniť, je však potrebné naučiť sa pracovať s výhodami, ale aj s nevýhodami, ktoré s ním idú ruka v ruke. Čo myslíte, bude raz takýto zákon v praxi fungovať aj na Slovensku?

Uložiť článok

Najnovšie články