Foto: MovieStillsDB

Ozajstný svet Fantázie!

Legendárnu filmovú adaptáciu slávneho fantasy Nekonečný príbeh (The NeverEnding Story/Die Unendliche Geschichte) videl, veríme, každý z nás. Mnohí dokonca aj niekoľkokrát, vďaka čomu si pamätajú každý jeden detail, ktorý sa v snímke režiséra Wolfganga Petersena objavil. Predpokladáme ale, že ten nasledujúci unikol aj vám.

Je to už 36 rokov, čo sa v kinách po celom svete objavila filmová adaptácia slávneho fantasy románu spisovateľa Michaela EndehoNekonečný príbeh. Pútavý dobrodružný rodinný film na tú dobu prekypoval veľkým rozpočtom 27 miliónov dolárov a išlo o špeciálnymi efektami doslova prešpikovaný výtvor. Za jeho réžiou stál známy filmár Wolfgang Petersen, ktorý rovnako slávny román plný fantázie pretavil do veľkolepého eposu, aký sa po novom už nepodarí nakrútiť nikomu.

Režisér však, ako to už pri adaptáciách kníh býva, nešiel striktne podľa knižnej predlohy a do filmu dokonca zakomponoval niečo, čo v nej nebolo a čo si nikto za 36 rokov existencie snímky nevšimol. Na detail upozornila podľa českého webu Filmožrouti partia filmových nadšencov Screen Junkies, ktorá na internete vydáva takzvané úprimné trailery. V nich ukazuje filmy, aké v skutočnosti sú a čo od nich môžu diváci skutočne očakávať.

E.T., Mickey Mouse aj postavy zo Star Wars vo Fantázii

Partia nadšencov, ktoré humorne komentuje rôzne filmy, si nedávno na paškál vzala aj slávny Petersonov fantasy epos a ich zistenia mnohých prekvapili. V jednej zo scén je totiž si možné všimnúť, že režisérova fantázia ďaleko prekročila hranice. V Nekonečnom príbehu tak môžeme vidieť postavičky z iných filmov, konkrétne ide o E.T.-ho mimozemšťana, postavy robota C3-P0, majstra Yodu, Chewbaccu a Ewokov zo ságy Star Wars a dokonca sa tam mihne aj obrys Disneyho Mickeyho Mousa.

Foto: WarnerBros.

Či ide len do domnienku filmových fanúšikov alebo o zámer tvorcov ukázať divákom, že svet Fantázie v Nekonečnom príbehu je plný postáv aj z iných príbehov, nevedno. Postavičky však v predmetnej scéne skutočne až príliš pripomínajú tie, ktoré poznáme z iných filmov. Kde konkrétne sa máte pozerať?

Pre zväčšenie fotografie ju treba rozkliknúť. Foto: WarnerBros.

Autor knihy s filmom spokojný nebol

Nekonečný príbeh patrí dodnes medzi veľmi obľúbené rodinné fantasy filmy, ktoré sa nestratia ani v dnešnej veľmi silnej konkurencii podobne ladených filmov. Snímka vznikala v ateliéroch v Mníchove. Režisér Petersen spolupracoval s niekoľkými trikovými majstrami a do tej doby išlo o najdrahší film, na ktorom sa nemecká produkcia podieľala.

Snímka sa narozdiel od knižnej predlohy dočkala aj ďalších dvoch pokračovaní, ktoré už ale takou kvalitou neprekvitali, a preto ich fanúšikovia skôr zatracujú. Knižná predloha bola prvýkrát vydaná 1. septembra 1979, jej autor však s filmom spokojný ani zďaleka nebol. S filmármi sa dokonca súdil, aby zabránil distribúcii snímky do kín, pokiaľ nebudú vystrihnuté scény, ktoré najviac dehonestujú posolstvo celého príbehu. Jeho snaha sa však skončila neúspechom a Ende len docielil, aby jeho meno bolo odstránené z úvodných tituliek.

Originálny trailer na film si môžete pozrieť nižšie:

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )