Foto: Wojciech Jabczynski

Slovensko-poľské Rysy majú nového obyvateľa.

Na slovensko-poľských Rysoch sa už desaťročia stretávajú turisti z oboch strán štátnej hranice. Po novom im v posledných dňoch sezóny robila spoločnosť aj mačkovitá šelma. Nejde však o rysa či snežného leoparda, i keď aj takéto úsmevné označenia už nová obyvateľka Rysov na internete dostala, ale o obyčajnú mačku domácu, ktorej sa zrejme život v dolinách zunoval a namierila si to priamo do Tatier. 

Novým miláčikom a hrdinom Tatier je mačka, ktorá sa koncom októbra začala objavovať na poľskej strane Rysov. Niektorí turisti ju však údajne videli potulovať sa aj v okolí Kôprovského štítu a teda nie je celkom jasné, k akej národnosti sa štvornohá turistka hlási. Nafotiť a dokonca aj natočiť sa ju podarilo poľskému turistovi Wojciechovi Jabczynskému.

Tatranská mačka sa stala okamžite hitom internetu a to nielen na Slovensku a v Poľsku, ale napríklad aj v Británii. Na titulku internetového článku sa totiž dostala aj v známom britskom denníku Daily Mail. Wojciechovi sa mačku podarilo nafotiť na severozápadnej (poľskej) strane Rysov v nadmorskej výške 2499 metrov. Podľa jeho slov bola celkom pokojná dokonca sa k nemu po vytiahnutí jedla aj priblížila.

Ako sa mačka dostala na tatranský hrebeň, známe nie je. Wojciech si myslí, že sa na vrchol Rysov mohla zatúlať z Chaty pod Rysmi. Stretnutie so štvornohou turistkou je síce milý zážitok, no mnohí turisti sa o ňu už začali aj obávať. S príchodom novembra sa v Tatrách čoskoro dramaticky zmení aj počasie a bolo by preto najlepšie, keby si mačka našla minimálne do ďalšej turistickej sezóny prechodný domov.

Najnovšie články