Flickr / Rose Davies

Alexandra Geletová / / News
Zoo v Českej repubilke sa rozhodla, že ochráni nosorožcov tým, že im odreže ich rohy.

Nosorožec biely patrí v súčastnosti k veľmi ohrozeným druhom, ktorých na svete už nie je veľmi veľa. Nenásytní pytliaci lovia tieto zvery najmä pre ich vzácne rohy, ktoré majú na čiernom trhu veľmi vysokú hodnotu. Nedávno prišla z Francúzska nešťastná správa, ktorá sa stala podnetom toho, že sa česká zoologická záhrada rozhodla urobiť opatrenie na ochranu nosorožcov. Rozhodla sa totiž, že svojim nosorožcom odreže rohy.

Ak ste v poslednej dobe sledovali správy, pravdepodobne ste počuli o brutálnom pytliackom útoku na bieleho nosorožca, ktorý sa odohral minulý týždeň vo francúzskej zoo. Správa o tom, že bol zastrelený ďalší nosorožec pre svoj vzácny roh, bola obzvlášť znepokojujúca pre všetkých obhajcov práv zvierat ale aj širokú verejnosť, ktorí si uvedomujú závažnosť celej situácie najmä pre to, že ide o ohrozený druh. Je ťažké vedieť, kam sa máme obrátiť, keď sa pytliaci presúvajú z divočiny do prírorodných rezervácií či dokonca až do zoologických záhrad.

Flickr / Rose Davies

ZOO Dvůr Králové v Českej republike sa tak rozhodla, že urobí opatrenie, ktoré spočíva v tom,  že svojim nosorožcom odrežú rohy. Možno nosorožci bez svojich rohov už nebudú pre návštevníkov takí atraktívni, ale o to práve ide. Nie len, že nebudú atraktívni pre návštevníkov, rovnako tak nebudú zaujímaví pre pytliakov, ktorí sa jednoducho nezastavia pred nikým a ničím. Česká zoo sa tak snaží nosorožcov takýmto spôsobom chrániť, keďže ide o jeden z najohrozenejších druhov súčastnosti. Rohovina by mala byť odstránená z osemnástich nosorožcov, ktoré sa nachádzajú v areáli. Jedinou výnimkou budú tri mláďatká, ktoré túto procedúru nepodstúpia. Nemusíte sa však ničoho obávať, podľa veterinárov je tento proces pre zvieratá bezbolestný.

Zoologická záhrada Dvůr Králové je najvýznamnejšia a najúspešnejšia zoo na svete, čo sa týka chovu nosorožca bieleho, ktorá sa snaží tieto zvieratá zachraňovať. Nie je teda pochýb, že sa zvieratá nachádzajú v dobrých rukách.

Flickr / Don McCrady

Prečo vlastne ide o ohrozený a vzácny druh? Rohy nosorožcov sa totižto častokrát predávajú na čiernom trhu. Dôvod je jednoduchý – majú dokonca vyššiu hodnotu ako zlato či tvrdé drogy. A tak nečudo, že tieto vysoké sumy lákajú mnohých chamtivcov, ktorí majú pred očami iba vidinu vysokého zárobku, a to aj napriek tomu, že na to nakoniec doplatia nevinné zvieratá.

Flickr / Heather Paul

Pozri aj: Za 4 roky zomrelo v tejto ZOO v hrozných podmienkach takmer 500 zvierat. Najdesivejšie väzenie pre zvieratá úrady zatvárajú

interez.sk (Alexandra Geletová), theguardian.com


Komentovať (0)