Foto: Sadie Whitelocks, wikimedia.org

Žena, ktorá svoj život zasvätila vede a celý ho prežila na opustenom ostrove.

Predstavte si, že by ste na opustenom ostrove žili celkom sami celých 40 rokov. Dokázali by ste to? Amatérskej vedkyni Zoe Lucas to žiadny problém nerobilo. Už ako mladá sa rozhodla svoj život zasvätiť výskumu. Za svoj domov si zvolila neobývaný ostrov pri pobreží Kanady. 

Zoe Lucas navštívila ostrov Sable Island už ako 21-ročná. Úzky podlhovastý ostrov s dĺžkou 41 kilometrov a rozlohou 31.6 km2 leží v Atlantickom oceáne, približne 175 kilometrov od najbližšej pevniny, ktorou je kanadské pobrežie Nového Škótska. Ostrov je národnou prírodnou rezerváciou a miestom mnohých výskumov. Jediným stálou obyvateľkou je však práve Zoe Lucas, ktorá na ostrove žije celkom sama už 40 rokov.

Foto: wikimedia.org

Namiesto ľudí robí Zoe spoločnosť príroda. Na ostrove a jeho okolitých vodách totiž žije asi 400 koní, 300-tisíc tuleňov a 350 rôznych druhov vtákov. Podľa slov Zoe sa práve vďaka prírode necítila na ostrove nikdy osamelá. Celé dni pozoruje život na ostrove s pomocou ďalekohľadu a svoje vedecké poznatky si zapisuje do zápisníka.

Posted by Han Kyaw Zou on Mittwoch, 26. Juli 2017

Posted by El Jordi on Montag, 3. Juli 2017

Sable Island však nie je len úžasným miestom divokej a nedotknutej prírody. Je i veľmi nebezpečnou destináciou pre všetky okolo idúce lode. V priemere ho hmla zahalí až 175 dní v roku a nepriaznivé počasie vytvára z okolitých vôd tzv. „cintorín Atlantiku“. V okolí ostrova údajne na dne oceánu leží viac ako 300 vrakov lodí.

Posted by El Jordi on Montag, 3. Juli 2017

Zoe Lucas si za svoj domov zvolila budovu bývalej záchrannej stanice, ktorá je už dlhé roky na ostrove opustená. Každé dva týždne obdrží zásielku nevyhnutných potravín, vody a iných zásob, ktoré potrebuje na život. Zoe žije v drevenom dome úplne sama, no pravidelne jej robia spoločnosť rôzne výskumné tímy, ktoré sa tu však nikdy dlho nezdržia.

Posted by El Jordi on Montag, 3. Juli 2017

Zoe na ostrove Sable Island žije skromný život, ktorý sprevádza „amatérska“ výskumná činnosť. Počas 40 rokov nazbierala niekoľko konských lebiek, ktoré kanadským výskumníkom pomohli porozumieť procesu adaptácie týchto na ostrov „dovezených“ zvierat. Okrem toho spolupracuje s meteorologickými agentúrami, sleduje počasie a zbiera dôležité údaje. Každodenne kontroluje i čistotu oceánu. Po pobreží ostrova zbiera odpadky, ktoré oceán vyplaví a analyzuje tým mieru jeho znečistenia. Za svoju 40-ročnú kariéru veru vo vodách Atlantiku natrafila na všeličo od umelej nohy až po rôzne balíčky s drogami.

Posted by Han Kyaw Zou on Mittwoch, 26. Juli 2017

Zoe je podľa všetkého so svojím životom na opustenom ostrove, ktorému vládne príroda, spokojná. Podľa slov úradov, ktoré spravujú národnú prírodnú rezerváciu Sable Island, je Zoe úžasná a skromná žena, ktorá na ostrove odvádza skvelú prácu. A takých ľudí si treba na svete vážiť.

Pozri aj: Jeho majetok dosahoval hodnotu 28,4 miliónov dolárov, no už 20 rokov žije na pustom ostrove. Tvrdí, že to bolo najlepšie rozhodnutie jeho života

dailymail.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)