Foto: Twitter/ Martin S Taylor

Máte radi optické ilúzie?

Nazývajú sa aj zrakové klamy a sú povestné tým, že sa hrajú s vašou mysľou. To, čo vidíme, spravidla nikdy nie je objektívna realita, no náš mozog si veľmi rád domýšľa aj to, čo tam nie je, pretože je zmätený. Poznáme rôzne obrázky, ktoré vytvárajú dojem pohybu, iné sa nás snažia oklamať aj samotnou farbou. Pozrite sa, či sa nechá váš mozog oklamať dnešnou ilúziou.

Táto optická ilúzia je obzvlášť zavádzajúca. Efekt, ktorý využíva, sa nazýva Café Wall Optical Illusion, čo znamená, že čiary sa nám zdajú byť krivé. Vytvorila ho detská kúzelníčka z Atlanty Victoria Skye. Na tomto obrázku sa nám zdá, že jednotlivé riadky nie sú rovné, hoci v skutočnosti sú. Dokázať to môžete tak, že prižmúrite oči alebo si obrázok priblížite a prezriete si ho po častiach. Použitím striedavých farieb a bodiek dokážem naše mozgy zmiasť natoľko, až sa nám zdá, že riadky nie sú paralelné.

Hoci optický klam sama vytvorila, pri pohľade naň sa jej mozog stále nechá oklamať. „Podľa vedcov je dôvod, vďaka ktorému ilúzie existujú, vzájomné pôsobenie bielych a čiernych bodov v spojení s opačnými smermi riadkov. Preto ak si obrázok priblížite alebo je rozmazaný, efekt sa úplne stratí,“ tvrdí kúzelníčka.

Pozri aj: Táto optická ilúzia z roku 1533 mätie ľudí už skoro 500 rokov. Vidíš na obraze ľudskú lebku?

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)