Hans Holbein the Younger/wikimedia.org

Existujú obrazy, na ktoré je potrebné pozrieť sa z rôznych uhlov, aby sme pochopili ich skrytý význam. Jedným z nich je aj obraz od Hansa Holbeina mladšieho.

Mnohí sme už videli rôzne obrazy od pouličných street art umelcov, v ktorých sa neidentifikovateľná „čarbanica“ zo správneho uhla zmení na krásny 3D obraz. Takéto umenie je rozhodne fascinujúce a mnohí ľudia ocenia myšlienku, štýl a samozrejme aj talent samotného umelca. Avšak, ak si myslíte, že takéto umenie je produktom modernej doby, nie je tomu tak. Podobná maľba, ktorá dokáže „ošáliť“ vaše zmysly, existuje už od roku 1533  a jej autorom je Hans Holbein mladší. 

Obraz Veľvyslanci je typickou ukážkou anamorfózy. Anamorfóza je vo výtvarnom umení skreslenie zobrazenia alebo perspektívy objektu. Aby divák uvidel anamorfovaný objekt v správnej perspektíve, musí zaujať určitý uhol pohľadu alebo použiť pomocné zariadenie. Anamorfóze sa venoval už aj Leonardo da Vinci, no práve Hans Holbein mladší ju povýšil na úroveň, ktorá zaujala milióny ľudí po celom svete.

Lebka na obraze je podľa mnohých ľudí odkazom pamätania na smrť (memento mortis). Podľa názoru historikov umenia bol obraz koncipovaný na zavesenie na schodisko. Prechádzajúci ľudia po schodisku by tak z jedného uhla vždy zbadali lebku na obraze. Ak by ste chceli obraz Veľvyslanci vidieť naživo a otestovať anamorfózu starú takmer 500 rokov, stačí, ak navštívite Národnú galériu v Londýne.

Hans Holbein the Younger/wikimedia.org

Pozri aj: 20+ úžasných fotografii, ktoré vznikli bez Photoshopu a vy tomu nebudete chcieť uveriť

interez.sk (mmm), good.is
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy