exploratorium.edu

Matej Mensatoris / / Veda
Zrak patrí medzi naše najdôležitejšie zmysly a pokojne ho môžeme pasovať za najdôležitejší. Aj keď zvyčajne funguje spoľahlivo, niekedy ho dokážeme okabátiť pomocou rôznych optických...

Zrak patrí medzi naše najdôležitejšie zmysly a pokojne ho môžeme pasovať za najdôležitejší. Aj keď zvyčajne funguje spoľahlivo, niekedy ho dokážeme okabátiť pomocou rôznych optických trikov alebo ilúzii. Dnes sme si pre vás prichystali ilúziu, ktorá vás presvedčí o tom, že máte v dlani dieru. Nebojte sa, nebudete si musieť vŕtať do ruky, k vyskúšaniu tejto zrakovej ilúzie vám bude stačiť obyčajný list papiera.

Stačí, keď list papiera, môžete použiť prípadne aj bankovku, zrolujete. Potom sa na chvíľu zahrajte na detských námorníkov a takúto stočenú papierovú rúrku si dajte pred jedno oko. Potom si priložte dlaň pred druhé oko, vo vzdialenosti približne päť centimetrov.

youtube.com
youtube.com

Teraz sa snažte pozerať cez pomyselný ďalekohľad približne 10 sekúnd a na oko, ktoré sa pozerá na dlaň, sa nezameriavajte. Čo sa stane? Zrazu ako keby ste mali v dlani dieru a pozerali sa cez ňu.

Tento jav sa nazýva binokulárna rivalita. Ak sa pozeráme na bežné veci obidvomi očami naraz, mozog na základe informácií z oboch očí vytvára trojrozmerné videnie. Avšak, v tomto prípade má každé oko pred sebou iný obraz. Ak by mozog tieto dve informácie spojil dohromady, vznikol by chaos, a tak radšej potláča jeden, menej dominantný obraz.

youtube.com
youtube.com

Keď sa sústredíme na pozeranie cez zrolovaný papier, mozog vyhodnocuje tento obraz ako dominantný. No to neznamená, že informácie z druhého oka úplne potlačí. V podstate mozog veľmi rýchlo prepína medzi oboma obrazmi, čo vytvára efekt, že v ruke máme dieru.

Ak si chcete vyskúšať aj iné optické ilúzie, kliknite  tu, tu alebo tu.

Podarilo sa vám zahliadnuť túto ilúziu? Napíšte nám do komentárov.Komentovať (0)