Foto: wikipedia.org

Dedinka Albinen má totiž tak málo obyvateľov, že jej hrozí zánik.

V roku 2016 tu žilo len 241 obyvateľov, z toho časť prisťahovalcov zo zahraničia. Občania dúfajú, že finančná odmena by mohla vzbudiť záujem ľudí a Albinen pred zánikom zachrániť. Nuž, okrem peňazí je jednoznačne veľkým lákadlom aj prostredie, v ktorom sa dedinka nachádza. Slnečné úpätie hôr sľubuje nebeský pokoj a duševnú pohodu.

Obyvateľov, ktorí tu žijú trvale, v posledných rokoch akosi ubúda a mnoho obyvateľov sem prichádza len za oddychom do svojich prázdninových idylických domčekov. Niet sa čomu čudovať, pretože švajčiarska oblasť Valais je skutočne očarujúca.

Posted by Mathieu Ernst on Montag, 20. November 2017

Nedávno Albinen opustili tri rodiny, čo znamená, že ubudlo aj osem detí, následkom čoho musela byť zavretá aj miestna škola. Za posledných desať rokov sa takmer desať percent obyvateľov odsťahovalo do iných miest a takmer sedem percent obyvateľov zahynulo. Samospráva sa preto rozhodla, že ponúkne bohatú finančnú odmenu každému, kto by sa rozhodol prísť do krásnej horskej dedinky žiť, alebo si tu postaviť dom. Mieste noviny uvádzajú, že každý dospelý jedinec dostane odmenu vo výške v prepočte viac ako 21 tisíc eur a na každé dieťa pripadne v prepočte viac ako 8 500 eur. Ak sa do Albinenu prisťahuje celá štvorčlenná rodina, dostať by mohla až takmer 60 tisíc eur.

Posted by Mathieu Ernst on Montag, 20. November 2017

Samozrejme, peniaze nedostane len tak niekto pre to, že príde a pre pekné oči. Musí splniť isté podmienky. Aké? Musíte mať menej ako 45 rokov a zotrvať v dedinke aspoň po dobu desať rokov. Okrem toho, dom, ktorý si tu budúci občan kúpi, alebo postaví, musí mať hodnotu najmenej 171 tisíc eur. A nesmie to byť prázdninové sídlo, ktoré navštívite raz za čas, ale musí to byť trvalé bydlisko. Ak by ste si mysleli, že tu zrejme žijú už len starší občania, ste na omyle. Vyše 23 percent populácia tvoria mladí ľudia vo veku do 19 rokov. Viac ako 50 percent obyvateľov je dospelých a seniorov je podobne ako mladých vyše 24 percent.

Posted by Mathieu Ernst on Montag, 20. November 2017

Pýtate sa, čo z toho dedina bude mať, okrem toho, že nezanikne? Výdavky, ktoré zaplatia budúcim obyvateľom sa im údajne vrátia prostredníctvom daní a zmlúv so staviteľmi. Miestne noviny zdôrazňujú, že ide o investíciu do budúcnosti.

Mestský typ človek tu zrejme príliš dlho nevydrží, keďže obyvatelia Albinenu sa živia prevažne poľnohospodárstvom, najmä pastierstvom. Ak vás však lákajú Alpy, pestrá flóra a fauna a nevadí vám jednoduchý spôsob života, možno je to skvelá príležitosť práve pre vás.

Pozri aj: Bola by svetovou jednotkou. Takto by to vyzeralo, keby bola Európska únia jedným štátom

independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )