Foto: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons, Kathrin & Stefan Marks (Flickr)

Taranaki patrí medzi klenoty Nového Zélandu.

Ak sa pozriete na satelitnú snímku severného ostrova Nového Zélandu v jeho západnej časti si môžete všimnúť niečo podivné. Tmavozelenú takmer dokonalo kruhovú oblasť, ktorú obklopuje svetlejšia farba. Ide o sopku Taranaki a okolitý národný park Egmont s priemerom asi 19 km. 

Sopka Taranaki sa nachádza v južnej časti Severného ostrova na jeho západnom pobreží. 2518 metrov vysoká hora je považovaná za jeden z najdokonalejšie tvarovaných sopečných kužeľov na celom svete. Taranaki vznikla pred 120-tisíc rokmi a k poslednej jej erupcii došlo v polovici 19. storočia. Napriek tomu ide o stále aktívnu sopku, ktorá aj dnes predstavuje isté riziko.

snowy cap on mount taranaki

Taranaki Haze

Mt Taranaki

Podľa maorijskej legendy sa Taranaki kedysi nachádzala podobne, ako ďalšie sopky v strede ostrova. Potom však o krásnu Pihangu (sopka) vypukol veľký boj. Ten nakoniec vyhral Tongariro (sopka) a sopka Taranaki musela odísť „do vyhnanstva“ na západ ostrova. Počas tejto cesty sopka vyhĺbila údolia pre domorodcov posvätnej rieky Whanganui.

Foto: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Zo satelitných či leteckých snímok je na okolie sopky Taranaki zaujímavý pohľad. Vytvára ho národný park Egmont, ktorý sa v jej okolí rozprestiera v takmer dokonalom kruhu. Už v roku 1881 bol v okolí vrchola sopky vytýčený takmer 10 km rádius s cieľom ochrany miestnej vegetácie.

Národný park Egmont tak dodnes ukrýva bujarú pôvodnú novozélandskú džungľu, akú možno nájsť už len na niektorých miestach krajiny. Ako je vidieť v okolí parku, väčšina lesov bola premenená na sídla, komunikácie, poľnohospodársku pôdu alebo pasienky. Sopke Taranaki sa treba ospravedlniť, že o nej v tomto článku hovoríme ako o neživej veci. Posvätná hora totiž od novozélandských úradov získala ľudské práva.

Dawson Falls, Mt Taranaki - New Zealand

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )