Foto: russellstreet (Flickr)

Nový Zéland znovu udeľuje prírode ľudské práva. Tentokrát je poctená posvätná sopka Taranaki.

Národný park Te Urewera a rieka Whanganui. To boli doposiaľ dve prírodné miesta, ktoré si od Nového Zélandu vyslúžili najvyššiu možnú ochranu, a to ľudské práva. Po ďalšom dlhom „boji“ sa podobnej pocty dočkalo ďalšie miesto. Je ním pre Maoriov posvätná hora Taranaki, ktorá je na Novom Zélande v poradí tretím výtvorom prírody s ľudskými právami. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Príroda má v živote pôvodných obyvateľov Nového Zélandu výnimočné postavenie. Hory, stromy, rieky aj údolia považujú Maoriovia za posvätné. V ich ponímaní sú výtvory prírody predkami ľudí, bohovia a miesta, ktoré treba chrániť. V modernom svete, kde sa najskôr pozeráme na spoločnosť a až potom na prírodné prostredie, však kultúra Maoriov trpí. Novozélandská vláda však nakoniec aj v treťom prípade dáva maorijským kmeňom za pravdu a posvätnej vyhasnutej sopke na západnom brehu Severného ostrova udeľuje ľudské práva, teda najvyššiu možnú právnu ochranu.

Mount Taranaki

Legenda o Taranaki

V Maorijskej kultúre boli kedysi rieky, hory a iné výtvory prírody žijúce bytosti. Aj Taranaki bol živou horou, ktorá sa podľa mytológie nachádzala v strede Severného ostrova. Medzi Taranaki a ostatnými kopcami zúril boj o krásnu horu Pihanga, ktorý Taranaki nakoniec prehnal. Po zdrvujúcom súboji sa Taranaki presunul na západné pobrežie ostrova a vyhĺbil za sebou údolie rieky Whanganui (taktiež s ľudskými právami). A tam stojí Taranaki dodnes.

Foto: NASA GOV

Taranaki dnes

Vyhasnutá sopka je momentálne najnavštevovanejším vrcholom Nového Zélandu. Hora a jej okolie sa okrem toho stala v roku 2016 v rebríčku Lonely Planet druhou najlákavejšou lokalitou. Cestovný ruch posvätnej hory sa stáva neudržateľným a to sa môže v budúcnosti odzrkadliť v narušení miestneho prírodného prostredia. Aj preto sa 8 maorijských kmeňov a vláda Nového Zélandu nakoniec dohodli a Taranaki udelili najvyššiu možnú právnu ochranu v podobe ľudských práv. Okrem toho sa vláda pôvodným obyvateľom verejne ospravedlní za činy z polovice 19. storočia, kedy Taranaki a okolie domorodcom prisťahovalci ukradli pre urýchlenie osídľovania ostrova.

taranaki's summit viewed from the sharks tooth

Mount Taranaki
Pozri aj: Človek chce stále viac. 12 dôkazov z roku 2017, ktoré vás presvedčia, že ľudstvo vedie svet ako ho poznáme do záhuby

TheGuardian
Uložiť článok

Najnovšie články