Foto: archív TAMKA OZ

Tamarka s Timom sa dokonca stali knižnými hrdinami.

“Žiadne bohatstvo na svete sa nedá zrovnať so zdravým telom.” Tento citát stojí hneď na úvodnej stránke občianskeho združenia TAMKA. To sa zameriava na pomoc Tamarke, ktorej príbeh môže byť v mnohom inšpiráciou pre nás všetkých. Pretože častokrát v živote zabúdame, na čom skutočne záleží. 

Tamarka Horvátová už od svojho narodenia dokazuje, že je obrovskou bojovníčkou. Na svet prišla predčasne, a to v 27. týždni tehotenstva. Teda v siedmom mesiaci. Komplikácií pribúdalo hneď od začiatku. Zistilo sa, že sa narodila s infekciou a na tretí deň nastalo krvácanie do mozgu.

Komplikácie hneď po narodení

Po troch mesiacoch života malá Tamarka absolvovala až osem operácií hlavy. K tomu sa navyše pridala jedna operácia srdca. Ako uvádzajú jej rodičia na stránke občianskeho združenia TAMKA, po tom všetkom bolo veľkým úspechom každé percento z uberania kyslíka a milimetre mlieka, ktoré zvládla sama.

Tamarka počas canisterapie Foto: archív TAMKA OZ

Veľkou bojovníčkou od mala

Tamarkiny rodičia sa o ňu od začiatku poctivo starali, každý deň boli pri jej postieľke v nemocnici a pomáhali so všetkým, čo bolo nutné. Keď po tri a pol mesiacoch opúšťali konečne nemocnicu, aj napriek zlým prognózam, Tamarka prichádzala domov s obrovským úspechom. K dýchaniu totiž nepotrebovala ventilačné prístroje a dokázali ju nakŕmiť aj bez sondy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TAMKA O.Z (@tamka_o.z)

Tento malý zázrak ukázal, že Tamarka sa len tak ľahko nevzdá. A to aj napriek tomu, že odchádzala domov s diagnózou 4 komorový hydrocephalus. Ku nemu sa pridali detská mozgová obrna a spastická kvadruparéza. Magnetická rezonancia v roku 2016 navyše ukázala, že sa Tamarke trochu zväčšila aj 4. komora.

Sústredia sa na rehabilitáciu

Napriek vážnym diagnózam sa Tamarka ani jej rodičia nevzdávajú, práve naopak. “My sme sa rozhodli, že toto sa už pokaziť proste NEMÔŽE a budeme sa sústrediť hlavne na jej rehabilitáciu a životný komfort,” opisujú na stránke svojho občianskeho združenia.

Tamarka počas canisterapie Foto: archív TAMKA OZ

Terapia pomocou špeciálne vycvičeného psa

Práve rehabilitácia a ďalšie terapie môžu Tamarke pomôcť napredovať. Jednou z nich je takzvaná canisterapia, čo je terapia pomocou špeciálne vycvičeného psa. A práve vzťah Tamarky ku psíkom je skutočne výnimočný. Podľa jej rodičov jej prvým slovom nebolo “mama” ale meno ich bývalého psíka.

Keď sa dostali do CANIS centra v Žiline, spoznala tu bieleho švajčiarskeho ovčiaka Tima, ktorého si okamžite zamilovala.  A tak sa rozhodli s pomocou CANIS centra v Žiline takéhoto psa prijať v rodine. Do rodiny prišiel psík Ultimo, ktorého si okamžite zamilovala. Timo sa stal jej spoločníkom, s ktorým môže prekonávať aj tie najnáročnejšie prekážky. Je jej výborným parťákom pri cvičeniach, rehabilitácii ale napríklad ju už sprevádzal aj pri výlete na hory. Ich puto je natoľko silné, že sa stali dokonca ústrednými postavami knihy.

Dobrodružstvá zažívajú aj v knihe

Ľubica Bátoryová sa venuje canisterapii pomocou špeciálne vycvičených psíkov a s manželom vlastnia ambulanciu v Žiline. A práve tu sa s Timom zoznámili s Tamarkou.

Netrvalo dlho a už v roku 2018 vyšla Ľubici Bátoryovej prvá knižka s názvom Pes Timo a doktor Hafbolíto. Hlavnými jej postavami sú Tamarka s bratom Lukáškom a roztopašným psíkom Timom.

Tamarka a Timo s knihou Pes Timo a fučivírus Foto: archív TAMKA OZ

Keďže je Timo ešte malý psík, tak občas nerád poslúcha. Je však veľmi múdry a rád skúša nové veci. Keď vyvedie nejaké šibalstvo prichádza na pomoc doktor Hafbolíto. Iba pred niekoľkými mesiacmi vyšiel knižne aj druhý diel pokračovania príbehov psa Tima.

Vysvetlí súčasnú situáciu aj najmenším

V knihe Pes Timo a fučivírus sa musia hrdinovia vysporiadať tentokrát s neviditeľným nepriateľom, ktorým je vírus. Pomocou napínavých príbehov Tima a malej Tamarky Ľubica Bátoryová približuje aj tým najmenším súčasnú situáciu, ktorá sužuje nás všetkých. Rovnako ako my, aj oni v knihe sa musia vysporiadať s úplne novou situáciou, s ktorou sa nikdy nestretli. A ktorá pozatvárala školy, škôlky alebo zrušila výlety.

Podobne ako v prvej časti, ani tu nechýba autorkin humor a ľahkosť, vďaka ktorému sa detský čitateľ vtipnou a hravou formou nezabaví iba pri spoznávaní dobrodružstiev Tima, ale porozumie aj tomu, čo sa to dnes vo svete deje.

Foto: archív TAMKA OZ

Na pozadí šibalstiev psa Tima motív integrácie zdravotne postihnutej Tamarky

Okrem toho je do knihy zakomponovaný aj motív integrácie zdravotne postihnutej Tamarky, čo môže pomôcť deťom búrať predsudky hneď od malička a priniesť do ich života množstvo nových a dôležitých myšlienok.

Dnes má Tamarka už šesť rokov a podobne ako v knihách, aj v skutočnosti zažívajú s Timom množstvo dobrodružstva a sú najlepšími kamarátmi. Okrem Tima môžeme aj my urobiť maličkosť, ktorá by Tamarke mohla pomôcť.

Pomôžme Tamarke našimi 2 % z dane

K tomu, aby sa mohla chodiť aj naďalej pravidelne rehabilitovať, čo jej pomáha značne napredovať, môžu pomôcť aj vaše 2 % z dane. Darujte ich občianskemu združeniu TAMKA, ak máte záujem Tamarku podporiť.

Predvyplnené tlačivá nájdete priamo na tomto odkaze. Vďaka tomu budú môcť rodičia Tamarke dopriať procedúry, ktoré jej urobia nesmiernu radosť a predovšetkým pomôžu. Viac informácií sa dozviete na stránke občianskeho združenia TAMKA.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )