foto: Pixabay

Talianske mestečká bojujú s čoraz nižšou populáciou. Nových ľudí motivujú aj peniaze.

Dostať 2000 eur len za to, že niekde bývate? Prečo nie? O takýchto mestách sme už počuli, najnovšie sa k nim pridáva aj talianska Candela. 

Populácia malého mestečka v juhovýchodnom regióne Apúlia sa už dlhodobo znižuje. Taliani sa rozhodli túto situáciu zmeniť a za lákadlo zvolili peniaze. Novým obyvateľom jednoducho zaplatia. Nápad pochádza od starostu Nicola Gattu, ktorý dúfa, že populácia bude postupne narastať. Pre CNN Travel povedal, že čísla chce vrátiť do 90. rokov, kedy mala Candela 8000 obyvateľov. V súčasnosti ich je len 2700.

Mestečko je súčasťou histórie

Candela tvorí historickú časť Talianska a zaraďuje sa k viacerým menším mestám, ktoré odchodom svojich domácich obyvateľov značne utrpeli. Dôvodov je viacero. Niektorí emigrovali už v povojnových rokoch, iní sa jednoducho presťahovali do väčších miest za prácou či lepšími možnosťami. Populácia tak čoraz viac starne. Iné talianske dedinky a mestečká sa s podobným problémom nebáli kreatívne narábať. Napríklad taká Civita má len 12 stálych obyvateľov. Spopularizovali ju však na Instagrame, kde predstavuje pre Talianov ideálne miesto na víkendový útek od rušného Ríma. Návštevnosť takmer zabudnutej oblasti sa po tomto pokuse rapídne zvýšila.

Pixabay

Opustené mestá ťažia najmä z turizmu. Mnohé neobývané byty sa premieňajú na hotely a turisti tak spoznávajú pravý život Talianov. V niektorých oblastiach pomáhajú aj utečenci. Napríklad takému Riace v oblasti Kalábrie doslova vdýchli život.

Gatta svoj návrh berie vážne. Pre CNN povedal, že zo severu Talianska sa presťahovalo už 6 rodín a s ďalšími piatimi komunikuje. Dostať 2000 € len za to, že máte status obyvateľa znie naozaj dobre. No aké sú podmienky? V Candele ich nie je málo. V meste si musíte prenajať dom, byť občanom s trvalým pobytom a ročne zarobiť viac ako 7 500 €. Ak splníte všetky požiadavky, mesto vám sľúbenú odmenu vyplatí. Rozdiel však ešte spočíva v tom, či ste single alebo máte rodinu. Ak prichádzate do mesta sám dostanete totiž 800 €, ak vo dvojici tak 1200 €, najlepšie sú na tom aspoň päťčlenné rodiny, ktoré sa môžu tešiť na plnú sumu 2000 €.

Pozri aj: Slováci sa stali obeťou testovania Facebooku: Reakcie internetu sú však také dobré, aký je nový prieskumník zlý

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )