Takto znejú najkrajšie hymny sveta. Odborník medzi ne zaradil aj tú Slovenskú

bobinsvet.eu
Hymna je jedným zo základných symbolov štátu. Vypočujete si výber najkrajších hymien na svete a prečítajte si o nich prečo sa stali vo svojej krajine až tak populárne, že sa z nich stala národná pieseň.

Advertisements

Medzi štátne symboly mnohých krajín okrem vlajky, znaku a pečate, patrí v neposlednom rade aj hymna. Hymna narozdiel od iných symbolov reprezentuje svoju krajinu nie svojim vizuálom, ale hudobným prejavom. Každý človek, keď započuje čo i len časť svojej hymny, je na ňu patrične hrdý a asi ťažko by sme našli niekoho, komu by sa jeho národná hymna nepáčila.

Uznávaný portál classicfm vytvoril výber tých najkrajších a najzaujímavejších svetových hymien. Započúvajte sa do tónov jednotlivých štátnych hymien a objavte v nich kúzlo, ktorým očarili celý svoj národ. 

Uruguai

Uruguayská hymna, tiež známa ako „Orientales, la Patria o la Tumba„, je svojou dĺžkou vyše 6 minút najdlhšou štátnou hymnou na svete. Hudbu zložil v roku 1845 Francisco José Debali. K hymne bol použitý text uruguayského básnika a spisovateľa Francisca Acuña de Figueroa.

Poľsko

Poľská hymna, známa pod názvom v preklade „Poľsko ešte nezomrelo„, je jednou z najkrajších slovanských hymien a volá sa Mazurek Dąbrowskiego. Na základe tejto skladby neskôr zložil Samuel Tomášik hymnickú skladbu Hej Slováci, ktorá bola počas druhej svetovej vojny hymnou Slovenského štátu. 

Rusko

Hymna najväčšieho štátu na svete je oficiálne pomerne mladá, veď za hymnu Ruskej federácie bola prijatá až v roku 2000. Aj keď hudba je identická s hymnou Sovietskeho zväzu, text hymny bol zmenený a upravený.

Švajčiarsko

Švajčiarska hymna má až štyri jazykové verzie, keďže Švajčiarsko má štyri úradné jazyky. Pieseň zložil v druhej polovici 19. storočia Alberik Zwyssig a text Johann Rudolf Wyss. Za hymnu bola vyhlásená v roku 1981.

Advertisements

Japonsko

Japonská hymna má na konte hneď niekoľko naj. V kontraste so štátnou hymnou Uruguaju je táto hymna, naopak, najkratšou hymnou s iba 16 slovami. Na druhej strane, text hymny je najstarším textom hymny na svete. Pochádza z 10. storočia a autor je neznámy.

Veľká Británia

Hymna Spojeného kráľovstva – God save the Queen, po slovensky Boh ochraňuj kráľovnú, patrí medzi jednu z najznámejších hymien na svete. V prípade ale, ak by na trón nastúpil kráľ, hymna sa mení na God save the King, čiže Boh ochraňuj kráľa.

U.S.A

Opäť jedna z najznámejších svetových hymien, dokonca možno aj najznámejšia. Text hymny napísal právnik a amatérsky básnik Francis Scott Key počas americko-britskej vojny, keď bol svedkom toho, ako americké jednotky úspešne vzdorujú britskej ofenzíve. Neskôr bola k textu pridaná hudba britskej piesne a od 30. rokov 20. storočia sa pieseň stala americkou hymnou.Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements