bobinsvet.eu

Matej Mensatoris / / Svet
Hymna je jedným zo základných symbolov štátu. Vypočujete si výber najkrajších hymien na svete a prečítajte si o nich prečo sa stali vo svojej krajine až tak populárne, že sa z nich stala národná pieseň.

Medzi štátne symboly mnohých krajín okrem vlajky, znaku a pečate, patrí v neposlednom rade aj hymna. Hymna narozdiel od iných symbolov reprezentuje svoju krajinu nie svojim vizuálom, ale hudobným prejavom. Každý človek, keď započuje čo i len časť svojej hymny, je na ňu patrične hrdý a asi ťažko by sme našli niekoho, komu by sa jeho národná hymna nepáčila.

Uznávaný portál classicfm vytvoril výber tých najkrajších a najzaujímavejších svetových hymien. Započúvajte sa do tónov jednotlivých štátnych hymien a objavte v nich kúzlo, ktorým očarili celý svoj národ. 

Uruguai

Uruguayská hymna, tiež známa ako „Orientales, la Patria o la Tumba„, je svojou dĺžkou vyše 6 minút najdlhšou štátnou hymnou na svete. Hudbu zložil v roku 1845 Francisco José Debali. K hymne bol použitý text uruguayského básnika a spisovateľa Francisca Acuña de Figueroa.

[youtube NO_L6VFpigE 720 410]

Poľsko

Poľská hymna, známa pod názvom v preklade „Poľsko ešte nezomrelo„, je jednou z najkrajších slovanských hymien a volá sa Mazurek Dąbrowskiego. Na základe tejto skladby neskôr zložil Samuel Tomášik hymnickú skladbu Hej Slováci, ktorá bola počas druhej svetovej vojny hymnou Slovenského štátu. 

[youtube 3M9wrLN_dV0 720 410]

Rusko

Hymna najväčšieho štátu na svete je oficiálne pomerne mladá, veď za hymnu Ruskej federácie bola prijatá až v roku 2000. Aj keď hudba je identická s hymnou Sovietskeho zväzu, text hymny bol zmenený a upravený.

[youtube 4oK-AxqfmRk 720 410]

Švajčiarsko

Švajčiarska hymna má až štyri jazykové verzie, keďže Švajčiarsko má štyri úradné jazyky. Pieseň zložil v druhej polovici 19. storočia Alberik Zwyssig a text Johann Rudolf Wyss. Za hymnu bola vyhlásená v roku 1981.

[youtube X-bxVdkLo-Y 720 410]

Japonsko

Japonská hymna má na konte hneď niekoľko naj. V kontraste so štátnou hymnou Uruguaju je táto hymna, naopak, najkratšou hymnou s iba 16 slovami. Na druhej strane, text hymny je najstarším textom hymny na svete. Pochádza z 10. storočia a autor je neznámy.

[youtube 29FFHC2D12Q 720 410]

Veľká Británia

Hymna Spojeného kráľovstva – God save the Queen, po slovensky Boh ochraňuj kráľovnú, patrí medzi jednu z najznámejších hymien na svete. V prípade ale, ak by na trón nastúpil kráľ, hymna sa mení na God save the King, čiže Boh ochraňuj kráľa.

[youtube tN9EC3Gy6Nk 720 410]

U.S.A

Opäť jedna z najznámejších svetových hymien, dokonca možno aj najznámejšia. Text hymny napísal právnik a amatérsky básnik Francis Scott Key počas americko-britskej vojny, keď bol svedkom toho, ako americké jednotky úspešne vzdorujú britskej ofenzíve. Neskôr bola k textu pridaná hudba britskej piesne a od 30. rokov 20. storočia sa pieseň stala americkou hymnou.

[youtube M1wLtAXDgqg 720 410]Komentovať (0)