Foto: Pixabay, Thought Catalog (Unsplash)

Stali ste sa aj vy obeťou celosvetového hackerského útoku?

Najznámejšia sociálna sieť Facebook zažíva tento rok poriadne ťažké časy. Po obrovskom škandály spojenom s analytickou spoločnosťou Cambridge Analytica, ktorá získala informácie z celkom 87 miliónov účtov, prišla koncom septembra ďalšia kauza. Tentokrát šlo o hackerský útok, pri ktorom mali byť podľa prvotných odhadov odcudzené informácie z asi 50 miliónov facebookových účtov. Oficiálne stanovisko nakoniec znie, že napadnutých bolo približne 30 miliónov používateľov. 

Namiesto 50, „len“ 30 miliónov. Tentokrát síce nejde o priame pochybenie Facebooku, no i tak je to pre sociálnu sieť obrovský úder pod pás. Oproti kauze Cambridge Analytica sa totiž tentokrát hackeri dostali k prihlasovacím údajom jednotlivých účtov a získali tak prístup k oveľa citlivejším informáciám, ako v prípade analytickej spoločnosti. Ako zistiť, či ste medzi 30 miliónmi poškodených i vy?

Foto: Pexels

Celosvetový útok na facebookové účty začal 14. septembra. Spoločnosť ho však zaevidovala až 25. septembra a do dvoch dní ho celkom zastavila. Potenciálne ohrozené osoby boli následne zo sociálnej siete automaticky odhlásené. Vyšetrovanie hackerského útoku síce ešte nie je ani zďaleka na konci, no všetko nasvedčuje tomu, že sa hackerom podarilo dostať k citlivým informáciám približne 30 miliónov ľudí z celého sveta. Medzi ne patria napríklad meno, dátum narodenia, kontaktné údaje, adresa pobytu a mnohé iné.

Ako zistiť, či bol váš účet napadnutý hackermi?

Ak bol váš účet jedným z 30 miliónov, spoločnosť Facebook vás pravdepodobne v najbližších dňoch informuje prostredníctvom notifikácie, alebo správy v messengeri. Pre 100% istotu však stačí navštíviť Centrum pomoci a sekciu Security notice, kde nájdete informáciu o tom, či bol váš účet cieľom posledného útoku. Ak ste mali šťastie, nájdete tam oznam zobrazený na obrázku pod týmto odstavcom. V prípade, že bol i váš účet napadnutý, nájdete tu i zoznam informácií, ktoré hackeri z vášho účtu získali.

Foto: Printscreen
ScienceAlert

 

Uložiť článok

Najnovšie články