Foto: MovieStillsDB

Najšokujúcejšia otváracia scéna všetkých čias prenasleduje ľudí už viac ako 20 rokov po filmovej premiére.

Jeden zo základných zámerov každého dobrého filmu je v divákovi vyvolať nejakú emóciu či pocit. Pokiaľ sa bavíme o hororoch, tak ide práve o znechutenie, strach či dokonca odpor. V jednej otváracej scéne sa podarilo v divákoch vyvolať všetko naraz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pri spomienke na niektoré hororové scény nám ešte roky po dopozeraní filmu prebehnú zimomriavky po tele. Spomeňme si napríklad na kazetu z filmu The Ring, smrť Charlie zo snímky Hereditary, či legendárny odporný záber posadnutého dievčaťa z filmu The Exorcist.

Pri sledovaní hororu sa ale dokážeme pomaly mentálne pripraviť na to, že čosi odpudivé určite uvidíme. Naopak, pokiaľ nás film vrhne do scény, ktorá naháňa husiu kožu už od prvej scény, jej grafický obsah nás ovalí ako palica po hlave. Portál Ranker preto vydal zoznam otváracích scén, ktoré ľudia hodnotia ako najšokujúcejšie a najhoršie vôbec. Jedna z nich si získala čestné miesto preto, že ľudia vďaka nej doslova nemohli spať.

Ples a drôt, z ktorého budete mať nočné mory

Samotný film Ghost Ship z roku 2002 patrí k menej kvalitným kúskom. Na ČSFD má nelichotivých 49 %, na IMDB len 5,3/10 hviezdičiek, čo je naozaj veľmi slabé hodnotenie. Legendou sa tento film stal nie kvôli svojej kvalite, ale preto, lebo jeho otváracia scéna navždy prekonala všetky známe limity hororu.

Film začína malebnou scénou bujarého bálu na výletnej lodi. Na parkete tancujú zamilované páry, v pozadí hrá zvodná talianska speváčka s nádherným hlasom, v rohu sedí unavené malé dievča a spokojní čašníci všetkých zásobujú kvalitným alkoholom. Počas večera následne člen posádky pozve malé dievča na parket, kde začnú spoločne tancovať. Spolu s tým vidíme záber na člena posádky, ktorý páčkou spustí nejaký úkon.

Počas tejto hrejivej scény sa pomaly naťahuje kovový navijak. V jednom momente vystrelí cez priestor. Kým všetko skončí, nestihnete ani dvakrát blinknúť. Krvavý drôt je už natiahnutý na opačnom konci lode.

Tanečníci, hudobníci ani čašníci si nestihnú uvedomiť, čo sa vlastne stalo, keď jednému z nich odpadne polovica vrchného saka na podlahu. Inému z ruky spadne polovica krištáľového pohára. Pomaly jeden po druhom padajú na zem.

Všetci členovia posádky boli drôtom doslova rozseknutí na polovicu. Väčšina z nich si pred smrťou ani nedokáže uvedomiť, čo sa vlastne stalo. Celý groteskný výjav sleduje malé dievča v nemom úžase; pozrie na tvár svojho tanečného partnera, ktorý na ňu pozerá naspäť bez života v očiach. Tvárou sa mu tiahne dlhá, krvavá čiara.

Nie div, že tento film si vyslúžil hodnotenie „najšokujúcejšia otváracia scéna všetkých čias“. Tí, ktorí snímku videli, píšu, že podľa nich dodnes patrí k „príšerne strašidelným a ikonickým záberom“.

„Takto sa má začínať horor,“ píše jeden z komentujúcich, pričom sa k nemu pridávajú aj iní fanúšikovia. „Čo ma vždy dostane, je záber na to, ako sa všetci pozerajú na zdroj hluku s miernym šokom bez toho, aby si uvedomili, čo sa s nimi stalo.“ „Z tohto filmu mám aj po rokoch nočné mory,“ priznáva sa ďalší komentujúci a ostatní s ním len súhlasia.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články