Michal Blaško / / Veda
V dnešnom svete sú reklamné plagáty či billboardy navrhnuté tak, aby boli ľahko čitateľné kýmkoľvek z väčšej diaľky, ale aj z blízka. Nie všetci...

V dnešnom svete sú reklamné plagáty či billboardy navrhnuté tak, aby boli ľahko čitateľné kýmkoľvek z väčšej diaľky, ale aj z blízka. Nie všetci ľudia sú aj napriek tomu schopní tieto veci prečítať. Áno, reč je o ľuďoch trpiacich dyslexiou. Viete si predstaviť, ako asi ľudia s dyslexiou vidia bežne napísané slová?

„Myslieť si o ľuďoch s dyslexiou, že sú hlúpi a leniví, je hlúposť,“ povedal grafický dizajnér Daniel Britton. Práve on zostavil písmo, ktoré vám názorne ukáže, ako vidia ľudia s dyslexiou bežné texty. Dyslexiou trpí viac než 700-miliónov ľudí po celom svete. Ovplyvňuje schopnosť človeka plynule čítať či písať, čo môže vážnym spôsobom zabrániť jedincovi študovať a vzdelávať sa.

Daniel Britton
Daniel Britton

Pre väčšinu ľudí, ktorí touto chorobou trpia, si písmená a číslice robia čo chcú. Aj keď sa ich farby nemenia, dyslektici musia dešifrovať a dekódovať  písmená, ktoré vidia úplne inak, ako my. Musíte uznať, že písmená napísané červenou na nasledujúcom obrázku, je skutočne ťažké dešifrovať.

dyslexia3
Daniel Britton

 

Tak čo, vyskúšajte prečítať tento text bez väčších problémov? Presne takéto problémy majú s čítaním a písaním títo ľudia.

dyslexia
Daniel Britton

 Komentovať (0)