Foto: twitter.com (theAliceRoberts)

Pri pohľade na vrcholových športovcov máte pocit, že dokonalosť skutočne existuje.

Avšak Michael Phelps ani Michael Jordan nie sú perfektní. Počas miliónov rokov evolúcie sme si povyberali niekoľko atribútov, ktoré pre nás boli neodmysliteľné a v súčasnosti nám poskytujú množstvo výhod. Oproti našim príbuzným, primátom, sme si vyvinuli väčšie mozgy. Avšak zároveň sa nám aj zmenšila panva, čo má za následok veľmi bolestivý pôrod. Naša schopnosť kráčať na dvoch nohách je užitočná, no zároveň je zničujúca pre našu chrbticu.

Ľudská chrbtica má tvar písmena S, čo nie tiež nie zrovna najlepšie, keďže sa musí vysporiadať s celou našou váhou. Náš zrak a sluch, ktoré takisto nie sú v porovnaní s ostatnými živočíchmi zrovna ostré, tiež nevydržia večne. S vekom sa zhoršujú a práve to by v prírode malo veľmi negatívny dopad na naše šance prežitia. Otázka však znie: Ako by sme vyzerali, keby nás evolúcia popohnala tým najlepším možným smerom?

Na toto sa pozrel evolučná biologička, profesorka Alice Roberts. Spomedzi ostatných živočíchov a ich výhod povyberala tie najlepšie atribúty, ktoré by z nás mohli urobiť „superľudí“. Výsledok je skutočne pozoruhodný. Samozrejme, že nejde o nijaký ideál krásy, avšak v tomto prípade sa pozeráte na telo, na ktoré sa dá skutočne spoľahnúť. Postava je inšpirovaná mačkami, psami, hlavonožcami, labuťami a šimpanzmi.


https://twitter.com/theAliceRoberts/status/1005720287739039744
Samozrejme, že z hľadiska sexappealu by toho bolo treba ešte veľa doladiť, no takto by vyzeralo telo profesorky, ak by malo byť z hľadiska evolúcie perfektné. Má výkonnejšie srdce, efektívnejšie pľúca, oči bez mŕtveho bodu a taktiež uši, ktoré zachytávajú maximum zvuku. Profesorka prehlásila, že vymenila chodidlá za rýchlosť, čo by jej síce znemožnilo vyliezť na horu, no prinieslo by jej to iné benefity. A keďže sama porodila dve deti, najviac sa tešila z klokanieho vaku, ktorý si požičala od vačkovcov.

Evolúcia nás zrejme smerom k dokonalosti už nikdy nepoženie a to najmä z dôvodu nášho pohodlného životného štýlu, avšak veda môžu dokázať aj to, o čom sme si kedysi mysleli, že je nemožné.

Pozri aj: Možno si ich napokon aj obľúbite. Toto je reálny dôvod, prečo by ste pavúky u vás doma nemali nikdy zabíjať

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )