foto: YouTube

Petra Sušaninová / / Film
Prvý raz sa film na obrazovky dostal v roku 1990. Od tých čias nás Kevin baví každý rok a k Vianociam patrí rovnako ako Perinbabka či Mrázik.

Rodina 8 ročného Kevina na Vianoce odchádza preč, na neho však akosi pozabudnú a Kevin ostane sám doma. Spočiatku je od radosti bez seba, čoskoro sa však rozhodnú dom preskúmať aj dvaja zlodeji, Marv a Harry. Kevin sa však nedá len tak ľahko a dom bráni, ako len vie. Zlodejom kladie do cesty všakovaké prekážky, zdá sa však, že sa dostanú cez všetko. Rozhodli sa im teda na zub pozrieť profesionáli a ohodnotili, ako by dopadli v skutočnosti.

V istej časti sa Harry a Marv pokúšajú dostať do domu cez zadné dvere sladkými rečami. Kevin sa však nedá nachytať a namieri vzduchovku cez psie dvierka Harrymu rovno do rozkroku. Keď chce Marv zistiť, čo sa stalo, schytá ranu do čela. Lekári sa zhodli na tom, že aj keď by náboj neprevŕtal lebku, ani miešok, spôsobil by nepríjemné poranenia.

Marv sa rozhodne, že sa do domu dostane cez pivnicu, Kevin však myslel aj na to a schodisko je celé od ľadu. Keď sa zlodej dopracuje do pivnice, potiahne za špagát v nádeji, že zapáli svetlo, uvoľní však žehličku, ktorá ho zasiahne plnou silou do tváre. Vzhľadom na výšku, z akej padla a váhu žehličky, zrejme by Marvovi zlomila nejednu tvárovú kosť. Ak sa zlomeniny tváre urýchlene neujme lekár, hrozia závažné trvalé následky.

Kým Marv sa pasuje s vlastnými problémami, Harry sa pokúša dostať do domu spredu. Prvý pokus nevyjde, pošmykne sa na schodoch a spadne. Na druhý pokus sa úspešne vyštverá až ku dverám, chytí však kľučku, ktorá je viditeľne rozžeravená. Lekári odhadujú, že kľučka môže mať približne 400 stupňov a Harry sa jej drží najmenej dve sekundy. Na porovnanie, ak by sa jedinú sekundu držal kľučky, ktorá by mala okolo 70 stupňov, spôsobil by si popáleniny tretieho stupňa. Pri teplote 400 stupňov Harryho ruka síce nezhorí, ale ak by o ňu aj neprišiel úplne, už nikdy by nebola plne funkčná.

Harry sa rozhodne, že opäť skúsi šťastie pri zadných dverách, najprv však skontroluje kľučku a kopne do psích dvierok. Keď však otvorí dvere, plamene mu ošľahnú skalp. Zaujímavé je, že neuhne ihneď, ale ostane v plameňoch asi sedem sekúnd. Pôvodne by mal popáleniny druhého stupňa, takto mu však hrozí odumretie zasiahnutej časti lebky a potreboval by transplantáciu.

Po tom, čo Marv prežil zásah žehličkou, topánky aj ponožky sa mu prilepia do smoly a bosou nohou stúpne na obrovský klinec. Ani to ho však nezastaví a pokúsi sa dostať dnu cez okno. Nepozrie sa však, čo je vo vnútri a tak bosými nohami pristane na črepinách z rozbitých vianočných ozdôb. Stále je to však menej nebezpečné poranenie než to, ktoré spôsobila žehlička.

Obaja zlodeji by mali byť vážne poranení, konečne sa však prepracovali do domu. Snaha vykradnúť dom sa v tomto momente mení na osobnú pomstu. Keď zlodeji počujú, že Kevin sa im posmieva z poschodia, rozbehnú sa hore za ním. To však nemali robiť, čakajú na nich letiace plechovky farby. Harry sa prvej uhne, Marv ale schytá do tváre. Ďalšej plechovke sa nevyhne už ani Harry. Lekári opäť konštatujú, že obaja by mali zlomených niekoľko tvárových kostí a pravdepodobne by upadli do bezvedomia a prišli by o niekoľko zubov.

Napokon Kevinovi akosi došla „munícia“ a ujde cez ulicu do susedného domu. Zlodeji ho dolapia, zavesia za sveter a chystajú sa mu to zrátať. Zrazu ich však prekvapí postarší sused, keď ich odzadu ovalí hliníkovou lopatou. Zlodeji po mnohých útrapách upadajú do bezvedomia a sú vydaní do rúk polície. Lekári len krútia hlavami. Neveria, že po tom všetkom, čo prežili, ich nezložilo ani jediné zo zranení, ale dorazí ich práve starý sused úderom hliníkovou lopatou.

Nevadí, filmy predsa nie sú o tom, aby boli dôveryhodné, ale aby nás tešili svojim čarom. Ktorá scéna z filmu Sám doma je vaša obľúbená?

Pozri aj: Nepríjemné odhalenie vás zarazí. Vďaka pozornému oku vieme skutočný dôvod, prečo zostal Kevin sám doma

theweek
0
Komentovať (0)