Foto: x.com(@untatuador2)

Internetom sa šíri fotografia mladíka Messiho s kúpajúcim sa bábätkom. Jej autor netušil, že v jeseni 2007 fotil hivezdu s Laminom Yamalom.

Online priestor v ostatných dňoch ovládla zaujímavá fotografia. Figuruje na nej Lionel Messi, keď mal 20 rokov a jeho seniorská kariéra sa stále len rozbiehala. Súčasťou obrázka je aj malý chlapec, ako sa kúpe v plastovej vaničke. Keď túto fotografiu Joan Monfort pred takmer 17 rokmi vyhotovil, tak isto tušil, že Argentínčana čaká úspešná kariéra. Netušil však, že hviezdou trávnikov bude aj bábätko.

Je na nej totiž Lamine Yamal, ktorý v sobotu oslávi sedemnáste narodeniny a už teraz je výraznou oporou španielskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvách Európy v Nemecku. Fotografiu, ktorá vznikla pre charitatívny kalendár, nedávno zverejnil otec Lamina Yamala a uviedol: „Začiatok dvoch legiend.“ Okamžite obletela svet.

Aktuálne 56-ročný fotograf na voľnej nohe Monfort uviedol, že tento záber vyhotovil na štadióne Camp Nou v šatni pre hostí v jeseni 2007, Lamine Yamal mal vtedy len niekoľko mesiacov. Hráči FC Barcelona pózovali s deťmi a ich rodinami, fotografie boli určené pre kalendár a ten mal podporiť každoročnú charitatívnu zbierku, ktorú organizovalo miestne periodikum Diario Sport a UNICEF. A úplná náhoda vtedy spojila Lionela Messiho s rodinou Yamalovcov. Na spomenutej fotke je aj Laminova matka, ktorá pochádza z Rovníkovej Guiney.

Messi nevedel, ako ho má držať

Kalendár sme robili s pomocou UNICEF-u. Ten organizoval tombolu v Mataró, kde bývali aj Yamalovci. Prihlásili sa, aby mali nádej na fotky s hráčmi FC Barcelona na Camp Nou. A vyžrebovali ich,“ ozrejmil Joan Monfort. Prezradil tiež, že spraviť uvedenú fotografiu nebolo jednoduché, keďže 20-ročný Messi nevedel, ako sa má správať k bábätku Laminovi.

Messi je dosť introvertný chlapík, je hanblivý. Vyšiel zo šatne domácich a zrazu sa ocitol v inej šatni s plastovou vaňou plnou vody a v nej bábätko. Bolo to komplikované. Najprv ani nevedel, ako ho má držať,“ pokračoval fotograf pri spomínaní na udalosť spred takmer sedemnástich rokov.

Lionel Messi bol v tom čase považovaný za veľký talent svetového futbalu, pomaly sa zapracovával do A-tímu FC Barcelona po pôsobení v mládežníckej akadémii La Masia. Ňou napokon prešlo aj bábo z fotky a už je pevnou súčasťou káder prvého tímu katalánskeho veľkoklubu. A tiež španielskeho reprezentačného výberu na Eure 2024.

Joan Monfort netušil, že na fotkách z roku 2007 bol práve Lamine Yamal. Dozvedel sa to až od kamaráta, ktorý na to upozornil, keď sa záber stal populárny v online priestore. Športovej fotografii sa venuje od roku 1991 a údajne až doteraz ani jeden z jeho zábero nezaznamenal taký boom. „Je veľmi vzrušujúce byť spájaný s niečím, čo spôsobilo doslova senzáciu. Musím sa priznať, je to veľmi pekný pocit,“ dodal.

Svet ospevuje Yamala

Reprezentanti Španielska sa stali prvým finalistom prebiehajúcich ME 2024 v Nemecku. Zverenci trénera Luisa de la Fuenteho v utorok v Mníchove zvíťazili nad Francúzskom 2:1 a naďalej tak živia šancu na zisk prvého titulu majstra Európy od roku 2012. Futbalový experti i fanúšikovia sa po postupe do finále nadchýnajú nad výborným výkonom mladíka Lamina Yamala, ktorý v 21. minúte skóroval strelou ľavačkou spoza „šestnástky“. Vo veku 16 rokov a 362 dní sa tak stal najmladším futbalistom histórie s gólom na ME. Doterajší rekord držal od Eura 2004 Švajčiar Johan Vonlanthen.

Svoju strelu som mieril presne do rohu. Po góle ma zavalil pocit čistej radosti. Prišiel som sem, aby som pomohol tímu a aby som svoje 17. narodeniny oslávil ziskom prvenstva. Dostať sa do finále je niečo neuveriteľné. Je to splnený sen. Čaká nás ešte jeden zápas a vieme, o čo v ňom pôjde,“ povedal hrdina duelu pre oficiálny web Európskej futbalovej únie (UEFA) Lamine Yamal. Výkon mladej hviezdy, ktorá si na klubovej úrovni oblieka dres FC Barcelona vyzdvihol takmer každý, vrátane trénera: „Ešte som nezažil, že by mal tak mladý hráč, tak výrazný podiel na hre celého tímu. Je unikátny. Bude z neho veľký športovec, ale musíme ho udržať nohami pevne na zemi,“ povedal Luis de la Fuente.

Yamal odpovedal na otvárací gól Francúzov, ktorí sa ujali vedenia už v 9. minúte zásluhou zakončovateľa Randala Kola Muaniho. Bol to prvý a zároveň jediný gól Francúzov na turnaji z hry. „Neboli sme dnes uvoľnení a nestrieľali sme presne. Súper podal lepší výkon ako my. Nehrali sme svoj futbal, neboli sme kolmí v prechode do ofenzívy a dnes sme jednoducho nemali svoj deň. Beriem to na seba,“ poznamenal kouč neúspešného semifinalistu Didier Deschamps. Francúzi tak ani po 24 rokoch nevystúpia na európsky futbalový piedestál. „Máme mladé mužstvo s veľkou dávkou talentu. Národnému tímu to len pomôže a bude v budúcnosti ešte silnejší,“ doplnil kormidelník úradujúcich vicemajstrov sveta.

Foto: SITA

Červená fúria“ na šampionáte v Nemecku vyhrala všetkých šesť doterajších duelov, pričom v ostatných troch strelila dovedna osem gólov. „Hráme dobrý futbal. Sme radi, že sme si formu načasovali správne. Tešíme sa, no vieme, že ešte nie sme na konci,“ povedal pre web UEFA autor rozhodujúceho zásahu na 2:1 stredopoliar Dani Olmo, ktorého doplnil stopér Nacho: „Cítime sa šťastne a zároveň veľmi vyčerpane. Nebol to ľahký zápas, veď sme čelili súperovi s mnohými geniálnymi hráčmi. Vedeli sme, že sa im môžeme vyrovnať. Nasleduje oddych, regenerácia a potom príprava na posledný krok.

Španielsky tím má v nedeľu šancu získať piaty titul kontinentálneho šampióna. Vo finále si zmeria sily s úspešnejším z dvojice Holandsko-Anglicko. „Bez ohľadu na meno súpera sa chceme koncentrovať na seba. Presne tak, ako sme to robili počas celého turnaja. Neboli sme favoritom pred tromi týždňami a nenahnevám sa ak ním nebudeme ani vo finále,“ uzavrel kouč Luis de la Fuente.

Uložiť článok

Najnovšie články