Foto: CC Wikimedia

Tento nezvyčajný objekt preletel našou slnečnou sústavou len nedávno, pričom sa (nielen) vo vedeckých kruhoch začali viesť dohady o jeho pôvode. Závery výskumu samozrejme všetkých prekvapili.

O tom, že tento nezvyčajný objekt preletel okolo našej Zeme, sme vás už informovali nedávno. Vtedy sme vám poskytli prvé informácie o objekte Oumuamuaktorý svojou neštandardnými rozmermi akosi nezapadal do bežne vyskytujúcich sa objektov. Mnohí si mysleli, že by mohlo ísť o sondu, ktorá ma za úlohu preskúmať našu Zem. Ako to už býva, všetko dopadlo úplne inak, než sme si mysleli. 

Vedci však tvrdia, že zázrak sa nekoná asteroid, ktorý mal šancu stať sa nám prvou známou vesmírnou Sondou, je len asteroid pokrytý hrubou vrstvou organického materiálu. Práve tá ho tak dobre maskovala. Oumuamua preletel okolo Zeme 19. októbra, pričom pokračoval ďalej, no od tejto doby sa stal intenzívnym terčom výskumu vedcov v Západnej Virgínii. Tí na svoju prácu použili teleskop Green Bank, ktorý im ukázal (ne)prekvapivé závery.

Na zázrak si budeme musieť predsa len trošku počkať

Keď si to trošku zjednodušíme, je tento objekt obrovskou skalou, ktorej ľadové jadro je chránené približne polmetrovou ochranou vrstvou. Práve vďaka nej bol tento objekt schopný vydržať aj teplotu približne 300 °C, ktorej sa vystavil, keď sa ocitol v našej slnečnej sústave.

Napriek tomu, že vedci nemali na analýzu priveľa času, pomerne rýchlo sa dopracovali k jednoznačným výsledkom. Hlavný autor štúdie, Alan Fitzsimmons z Queen’s University v Belfaste, tvrdí, že výsledok ich príjemne prekvapil. Ukázal to, čo čakali. Že objekt má jardro z ľadu. To, prečo sa „zamaskoval,“ a pripomínal tak obrovský kus skaly, bolo pre nich záhadou, ktorej však tiež prišli na kĺb. Na objekt po stovky miliónov rokov či dokonca miliardy pôsobili rôzne faktory, a tak sa táto vrstva vytvárala veľmi pomaly. Takýto dlhý časový úsek si len ťažko vieme predstaviť.


Povrchovú vrstvu tohto objektu vedci skúmali pomocou spektroskopie, práve tá im pomohla rozlúsknuť záhadu objektu. Tvrdia, že práve tieto obrovské „kamene“ sú vynikajúcim objektom na skúmanie. Sú to nemí svedkovia udalostí, ktoré sa odohrali pred stovkami miliónov rokov.

Možno aj preto sú vedci presvedčení o tom, že i keď sa v tomto prípade nejedná o zázrak, predsa len výskum mal zmysel. Práve proces skúmania objektu Oumuamua im môže pomôcť pochopiť, ako vznikali iné vesmírne objekty. Okrem toho aj Slnko, ktoré nás každý deň vyháňa ráno z postele.

Pozri aj: Vedci objavili „superzem“, ktorá je veľmi podobná našej planéte a môže hostiť mimozemský život. Bude to v budúcnosti náš nový domov?

independent.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)